25.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Pripravte sa na Svetový deň vody: Prineste vzorku na bezplatné vyšetrenie

SVETOVÝ DEŇ VODY


V tomto roku si opäť v kalendári pripomíname Svetový deň vody. Ústrednou témou
Svetového dňa vody 2022 sa stala téma „Podzemná voda“.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre, Štefánikova 58 bude 22.marca 2022 t.j. utorok v čase od 8,00 do 12,00 hod. v sídle RÚVZ Nitra na Štefánikovej 58 na centrálnom príjme vykonávať pre všetkých záujemcov z okresov Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce zber vzoriek na bezplatné orientačné vyšetrenie.

Orientačné vyšetrenie bude vykonané N-testom v ukazovateli dusičnany a dusitany.

Ako na to? Je nutné priniesť asi 1/4 litra vody v čistej polyetylénovej fľaši prepláchnutej odoberanou vodou so štítkom s údajmi o zdroji vody (kopaná, vŕtaná, artézska, prameň, hĺbka zdroja), z ktorého bola vzorka odobratá v deň jej doručenia na RÚVZ a adresu na ktorej sa zdroj vody nachádza.

Pred naplnením fľaše vzorkou vody je potrebné nechať odtiecť vodu cca 2-3 min. v prípade potreby aj dlhšie pre odčerpanie vody ak nebola dlhšiu dobu zo zdroja využívaná pre odstránenie prípadného zákalu a prepláchnutia potrubia.

Pripravte sa na Svetový deň vody: Prineste vzorku na bezplatné vyšetrenie

Potrebné je dodržať uvedené pokyny. Ako RUVZ v Nitre upozorňuje, vyšetrovať sa budú vody len z individuálnych vodných zdrojov – studní obyvateľov zásobujúcich RD, nie z verejných vodovodov, ktorých kvalita vody je dlhodobo sledovaná v rámci
štátneho zdravotného dozoru a monitoringu RÚVZ.
Výsledok vyšetrenie bude zverejnený nasledujúci deň 23.marca 2022 na internetovej stránke RÚVZ so sídlom v Nitre www.ruvznr.sk, alebo telefonicky na tel. čísle 037/6560494.
Zároveň v rámci Svetového dňa vody bude Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre záujemcom z radov občanov poskytovať poradenstvo v oblasti zdravotnej bezpečnosti pitnej vody, kvality vody z verejných vodovodov, individuálnych studní a ďalších problémov súvisiacich s vodou zamestnancami oddelenia hygieny životného prostredia telefonicky na čísle 037/ 6560430, 31, 32.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články