17.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Boj o odškodné: Po podaní prvej dávky vakcíny od Pfizeru oslepol iba 13-ročný chlapec (VIDEO)

Očkovanie experimentálnymi vakcínami proti COVID-19 sa snažia niektorí politici a ich „odborníci“ prezentovať ako to najlepšie, čo v boji s pandémiou máme. Málo sa však hovorí o tom, aké riziká to so sebou prináša. A to nielen poškodenie zdravia, ale aj smrť.

Keď dieťa niečo vyparatí rodičia zvyknú s humorom hovoriť: „Tváril sa že on nič, on muzikant.“ A presne takto sa teraz tvári farmaceutická spoločnosť Pfizer nielen v prípadoch smrti, ale aj poškodenia zdravia. Nedbajúc na to, že pri tom druhom ide o dieťa. O jednom takomto smutnom prípade informuje portál cnn.iprima.cz, pričom 13-ročný chlapec, ktorý sa nechal očkovať, po pár dňoch oslepol. Rodina teraz chce po spoločnosti Pfizer odškodné.

Trenčiansky umelec je v šoku: Môj otec zomrel na následky očkovania!

Pfizer vraj svoje záväzky splnil, odškodniť by mal niekto iný

O tom, kto má v prípade problémov odškodňovať ľudí po očkovaní experimentálnymi vakcínami proti COVID-19 sa aj u nás viedli dlhé diskusie. Napokon sa rozhodlo, že to bude štát. Ako je to ale u 13-ročného chlapca z Francúzska, ktorý, podľa jeho rodiny, oslepol krátko po podaní prvej dávky? Smutný prípad rozvíril vo francúzskych médiách marseillský právnik. „Dieťa osleplo z 90% len päť dní po podaní prvej dávky. My sme sa, ako ich zástupcovia, obrátili na výrobcu, ktorým je v tomto prípade firma Pfizer,“ uviedol právnik Éric Lanzarone, podľa ktorého však zmluva spoločnosti Pfizer s Európskou komisiou verejne prístupná nie je. „Keď sme sa k zmluve dostali, zistili sme, že obsahuje akúsi klauzulu, ktorá de facto vyväzuje Pfizer zo všetkej zodpovednosti v prípade, že by došlo k nežiaducim vedľajším účinkom,“ dodáva Lanzarone.

Hrôza: Neuveriteľne smutný príbeh otca, ktorému po očkovaní Pfizerom zomrel jeho jediný 16-ročný syn (VIDEO)

„Nekomentujeme doložky obsiahnuté v našich zmluvách podpísaných so štátmi alebo Európskou komisiou. Spoločnosť Pfizer dodržala svoje zmluvné záväzky tým, že dodala objednané množstvo podľa definovaného harmonogramu a zabezpečila dostupnosť bezpečnej a účinnej vakcíny na boj s pandémiou COVID-19,“ reagovala k zmluvám spoločnosť Pfizer. O tom, ako bola zmluva podpísaná a čo obsahuje, majú svoje pochybnosti i viacerí europoslanci. „Komisia bola vyzvaná trikrát, aby zverejnila všetky zmluvy týkajúce sa tak prípravy vakcín ako aj zmlúv o dodávkach, vrátane prípadných sankcií. Toto komisia nikdy neurobila. Časť nakoniec zverejnila s tým, že tam sú začiernené údaje,“ prezradil český europoslanec za SPD Ivan David. 

Hneď na úvod sme objednali 18 mil. vakcín. Ako dopredu vedeli, že budú nové mutácie, a že bude treba preočkovávať? Pýta sa doktor Čičala

Dočká sa chlapec a jeho rodina niekedy nejakého odškodného?

„Samotné nahliadnutie do zmlúv bolo sprevádzané mnohými otáznikmi a rozpakmi. Zmluvy boli z veľkej časti začiernené. To je tiež dôvod, prečo som od toho nakoniec upustil, lebo z toho, čo bolo možné vidieť, nešlo niektoré detaily zistiť,“ dodal český europoslanec za ODS Jiří Pospíšil, podľa ktorého sa medzitým odškodniť prípadné následky zaviazali samy členské štáty. To ale znamená, že prípadné odškodné by platil štát, teda daňoví poplatníci. 

„Osobne by som žaloval oboch – štát aj výrobcu. Sú to dve rôzne žaloby podľa rôzneho práva,“ skonštatoval Pospíšil. A presne to zamýšľa aj francúzsky advokát Lanzarone. Ten sa však obáva, že zodpovednosť budú zvaľovať jeden na druhého, teda výrobca na štát a opačne, a tak potrvá roky, kým sa rodina vôbec nejakého prípadného odškodnenia dočká.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články