21.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

PRAVENEC: Roman Valiček sa inšpiroval Nitrou a zorganizoval lokálne Farmárske trhy, je sa na čo tešiť

Nitrianske farmárske trhy, teda Nitránsky jarmek, už naberajú na obrátkach a stávajú sa inšpiráciou aj pre iných nadšencov lokálnych produktov z rôznych kútov Slovenska. Jedným z tých, ktorí sa rozhodli pre svoje okolie urobiť viac, je aj Roman VALIČEK z Pravenca. Tomu sa nitrianske akcie zapáčili natoľko, že sa podobný farmársky trh rozhodol zorganizovať doma, v Pravenci. Samozrejme, vítaní ste tam všetci.

PRAVENEC: Roman Valiček sa inšpiroval Nitrou a zorganizoval lokálne Farmárske trhy, je sa na čo tešiť
Roman Valiček, zdroj: fb

Prečo ste sa rozhodli zorganizovať farmárske trhy aj u vás doma?

V marci bol v relácii Dopoludnie na Infovojne s Adrianom Erik Blaško, ktorý rozprával o garážovom výpredaji a o tom, ako mu po jeho návšteve čiastočne opustených skleníkov skrsla s majiteľom Filipom Baránikom myšlienka usporiadať trhy, kde by sa mohli predstaviť lokálni pestovatelia a producenti. Zapáčila sa mi myšlienka spojenia trhovníkov, prvovýrobcov potravín. V relácii vyzval Erik ostatných na organizovanie takýchto trhov aj v iných regiónoch. Pri počúvaní tejto debaty mi napadlo, že by som sa na usporiadanie týchto trhov mohol spýtať majiteľa firmy, pre ktorú pracujem externe, nakoľko pred firmou sú dosť veľké vonkajšie priestory v jeho vlastníctve. Oslovil som teda p. Madaja (majiteľa) a vôbec nemal proti tomu žiadne námietky.

Nitránsky jarmek a Garážový výpredaj v Nitre (foto)

Bolo ťažko začať, kto vám s organizáciou akcie pomohol?

Nakoľko som Novozámčan, a aj keď už žijem v Prievidzi päť rokov, nevedel som, kde a kto je ako ochotný a ako funguje organizácia takýchto podujatí. Stretol som pána Eugena, rodáka z Pravenca, ktorý kedysi organizoval trhy v Pravenci- časť Kolónia. Požiadal som ho o nejaké rady, kontakty. Bol ústretový a priniesol mi všetky svoje kontakty na trhovníkov z okolia. Zo začiatku som si obvolával trhovníkov sám. Avšak ako to už býva, keď sa snažíš, pridružia sa aj iný. Zoznámil som sa s invalidným dôchodcom Janom Hlinkom. Janko sa ponúkol, že mi pomôže a tak som mu odovzdal kontakty. O týždeň zorganizoval stretnutie s ľuďmi okolo Antona Rybára, ktorým som predstavil myšlienku trhov. Oni už mali medzi sebou vybudované určite vzťahy, kde jeden vlastní pôdu, druhý si ide zakúpiť mlyn, a ďalší bude piecť (v skratke). V Pravenci však nebudú len farmári, ale aj kultúra. Mám kamaráta Ondreja Čvehru, ktorý je bývalým primášom kapely, ten mi pomohol zohnať muzikantov. Medzičasom som, samozrejme, oslovil pána starostu obce Pravenec pána Mariána Kmeťka, ktorého myšlienka vytvorenia pravidelných trhov v obci oslovila a je nápomocný. Teraz sme v štádiu doťahovania detailov. Keďže bude na trhu aj kultúrny a hudobný program, hľadám sponzorov a miestne firmy, ale aj jednotlivci sú ústretoví (zoznam sponzorov zverejním až po dotiahnutí náležitostí).

PRAVENEC: Roman Valiček sa inšpiroval Nitrou a zorganizoval lokálne Farmárske trhy, je sa na čo tešiť
Priestor na budúcu tržnicu

Čo všetko si budú môcť ľudia kúpiť na farmárskom trhu?

Ľudia si tu budú môcť nakúpiť sezónnu zeleninu, ovocie, priesady, črepníkové kvety, mäso, mäsové a mliečne výrobky od slovenských výrobcov. Prídu včelári, remeselníci počnúc od kováča, korytára, prútikára až po výrobcu bižutérie. Všetci prisľúbili, že vytvoria atmosféru starých trhov, keď sa každý s každým rozprával a nielen sedel za svojím predajným pultom. 🙂 Taktiež pripravujem program pre deti, aby sme ich dostali od počítačov a mobilov. Pripravujeme program ako skákanie vo vreci, čítanie rozprávok, maľovanie, dopravné ihrisko, kynologicky výcvik v spolupráci s miestnym ORPZ, kurz prvej pomoci so záchrannými zložkami. Oslovil som miestnych chalanov, ktorí chodia do krúžku lukostreľby, tak ukážu deťom aj tieto zručnosti. Program sa budeme snažiť urobiť pestrý, aby si každé dieťa, každý návštevník mohol vybrať to, čo ho baví a čo mu chutí. Nakoľko ma oslovovali aj, napríklad, mamičky na materskej dovolenke, že niečo vyrábajú, alebo ľudia, že by chceli niečo prebytočné z domácností predať, tak sme sa dohodli s Erikom Blaškom, že príde, a pokúsime sa tu rozbehnúť aj Garážový výpredaj.

YouTube video

Kde môžeme sledovať informácie o Praveneckých Farmárskych trhoch?

Vytvoril facebookovú skupinu Farmárske Trhy Pravenec. Po vytvorení tejto skupiny sa začali ľudia prihlasovať sami. Erik Blaško mi bol vždy nápomocný a pomohlo mi aj Rádia Infovojna, kde som dostal možnosť odprezentovať myšlienku trhov. (19.4.2023- cca 35mi bez hudby). A keďže od Erika prišla myšlienka vytvárať takéto trhy, garážové výpredaje, po celom Slovensku, rád privítam rovnako zmýšľajúcich ľudí a s Erikom im radi ponúkneme svoje rady a skúsenosti.

Kedy sa teda budú trhy v Pravenci konať?

6.mája 2023 vás uvítame v obci Pravenec, časť Kolónia 273. O 8:00 začnú trhy a o 10:00 kultúrny program. 

Pýtala sa Hena

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x