19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Unikátny vodný mlyn v Kolárove ponúka turistom ďalšiu atrakciu. TOTO sa ľuďom bude isto páčiť

Niektoré zaujímavé miesta na Slovensku konečne dostávajú pre turistov aj akúsi pridanú hodnou. Takým bezpochyby je aj posledný plávajúci vodný mlyn u nás, ktorý sa nachádza na južnom Slovensku – v Kolárove.  

Plávajúci vodný mlyn, ktorý je posledným na Slovensku, sa nachádza na mŕtvom ramene Malého Dunaja v Kolárove, v komárňanskom okrese, a je jedinečnou národnou kultúrnou pamiatkou. Navyše, vedie k nemu najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe. A aby toho nebolo pre turistov málo, v areáli mlyna sa nachádza skanzen ľudovej kultúry a Múzeum vodného mlynárstva, v ktorom možno okrem iného vidieť unikátny stroj na výrobu rybárskych sietí. Mimochodom jeden z prvých na svete. Z ďalších možností, ktoré areál mlyna svojím návštevníkom ponúka je kemping, požičovňu lodí na splavovanie, rybolov či agroturistika. V statuse profilu Vodný mlyn Kolárovo sa však dozvieme aj o ďalšej novinke.

Unikátny vodný mlyn v Kolárove ponúka turistom ďalšiu atrakciu. TOTO sa ľuďom bude isto páčiť
Unikátny plávajúci vodný mlyn v Kolárove, ktorý je posledným na Slovensku, má novú turistickú atrakciu – náučný chodník o dĺžke 1,8 km. Zdroj: FB / Vodný mlyn Kolárovo

Chodník je nenáročný a predstavuje miestne zaujímavosti

V stredu 5.apríla 2023 bol slávnostne otvorený nový náučný chodník Lodný mlyn a jeho okolie. Náučný chodník má osem informačných tabúľ v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku. Tieto poskytujú návštevníkom prehľadné informácie o prírodno-kultúrnych hodnotách územia polostrova obmývaného riekami Malý Dunaj a Váh.

Nitra bude mať novú atrakciu. Vysoká má byť 22 metrov a stavať ju začnú už tento rok!

Chodník je nenáročný, v celkovej dĺžke 1,8 km. Predstavuje miestne zaujímavosti – mŕtve rameno Malého Dunaja, vodné ekosystémy stojacich vôd, Žabí hrad, sútok Malého Dunaja s Váhom, lužný les so zachovanými hlavovými vŕbami a samotnú národnú kultúrnu pamiatku Lodný mlyn.  Iniciátorom vzniku náučného chodníka bol Spolok vodný mlyn v Kolárove,“ píše sa v statuse.

V rámci otvorenia chodníka sa uskutočnila prehliadka trasy s autormi textov informačných panelov Csillou Dorotovičovou, Veronikou Bucz (obe z Podunajského múzea v Komárne), Pavlom Rusnákom (historik múzea Jána Thaina z Nových Zámkov) a Ľubomírom Augustínom (Spolok Vodný mlyn). „Náučný chodník bude novým impulzom pre ďalší rozvoj turistiky a ochrany prírody nielen v meste Kolárovo, ale i v regióne Podunajska. Vybudovanie chodníka finančne podporila Stredoeurópska nadácia CEF,“ informuje v závere statusu na sociálnej sieti profil Vodný mlyn Kolárovo.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x