16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

POZOR: Cvrčková múka je už tu! Hmyz bude hospodárske zviera?

Maloobchodný reťazec Penny Market uviedol ako prvý na český trh chlieb s časťou múky zo cvrčkov. Nový chlieb s 10 % podielom cvrčkovej múky sa zameriava na fanúšikov alternatívnej výživy. Chlieb produkuje česká pekáreň HRADEC.

POZOR: Cvrčková múka je už tu! Hmyz bude hospodárske zviera?

Chlieb obsahuje múku z 200 cvrčkov, informuje stránka pekarske-technologie.cz. Nový pekársky produkt v portfóliu siete na obchodovanie s Penny sa nazýva „Vita chlieb s cvrčkovou múkou“. Chlieb obsahuje 10 % cvrčkovú múku, ktorá zodpovedá približne dvesto cvrčkom na balenie. V porovnaní s konvenčným chlebom, chlieb Vita s použitím cvrčkovej múky obsahuje viac vlákniny a bielkovín.

Odtučnený prášok z cvrčka domového v potravinách? Dobrú chuť

Dodávateľom múky je startup Company Sens, ktorá už vyrába proteínové tyče z cvrčkovej múky. Sens, firma českých zakladateľov Radeka Hušeka a Daniela Vacha, sa plánuje stať jedným z najväčších dodávateľov cvrčkovej múky na svete. Na tento účel spoločnosť v Thajsku zriadila automatizovanú priemyselnú farmu zaoberajúcu sa chovnými cvrčkami. V súčasnosti je farma vo fáze testovania. Do konca roka spoločnosť plánuje vyrobiť 3,5 ton cvrčkovej múky mesačne.

„Pripravujeme menšie zmeny vo veterinárnom zákone, kde stanovíme, že hmyz je hospodárske zviera, aby sa naň vzťahovali podmienky pre chov ako pre hospodárske zvieratá,“ informoval Jan Váňa, riaditeľ veterinárnej hygieny ČR a ochrany verejného zdravia na začiatku tohto roka.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x