23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Šaľa: V meste pribudnú kamery, budú mať funkciu rozpoznávania tvárí

Na bezpečnosť i dopravu v Šali budú dohliadať moderné technológie. Mesto pripravuje inštaláciu nových bezpečnostných kamier i modulov, ktoré poskytnú údaje o voľných parkovacích miestach či informácie z oblasti životného prostredia.

Ako informovala radnica, všetky údaje bude mať verejnosť k dispozícii prostredníctvom informačných LED panelov a mobilnej aplikácie. „Cieľom projektu Moderné technológie – Šaľa na ceste smart je prepojenie informačných systémov na rôznych úrovniach. Smart riešenie bude pozostávať z dátového centra a štyroch modulov, bezpečnostného, informačného, parkovacieho a modulu zameraného na životné prostredie,“ uviedol mestský úrad.

Protest za mier v Bratislave: Organizátori očakávajú provokatérov (video)

V rámci projektu bude v uliciach mesta nainštalovaných 31 bezpečnostných kamier s umelou inteligenciou, ktoré dokážu rozpoznať tváre alebo evidenčné čísla vozidiel. Systém bude nápomocný aj pri hľadaní ukradnutých vozidiel. „Budeme schopní napojiť naše kamery na verejné zoznamy a efektívne budeme vedieť kontrolovať každé jedno auto, ktoré prejde pred kamerou. Kamery dokážu pomôcť aj v pátraní po osobách, budú mať totiž doplnkovú funkciu rozpoznávania tvárí,“ vysvetlila referentka pre rozvojovú stratégiu a štrukturálne fondy Eliška Vargová.

MILODARY platobnou kartou? V tomto nitrianskom kostole na veriacich čaká novinka

Radnica dostane do užívania aj 367 senzorov na parkovanie, vďaka ktorým mesto získa informácie o parkovacích návykoch vodičov. „Pomocou tejto technológie získame údaje v oblasti obsadenosti v jednotlivých lokalitách, dĺžky státia a podobne. Informácie okolo obsadenosti parkovacích miest budú zobrazené na LED paneloch, ktoré budú inštalované v siedmich lokalitách v meste. Zároveň budú k dispozícii aj v mobilnej aplikácii,“ povedala Vargová.

Súčasťou projektu je aj modul zameraný na monitorovanie životného prostredia. V meste pribudnú senzorové stanice, ktoré budú merať kvalitu ovzdušia, jeho prašnosť, vlhkosť, teplotu a ďalšie veličiny. „Onedlho sa práce rozbehnú aj v teréne, keď sa začnú budovať prípojky optických káblov. Následne sa budú inštalovať parkovacie senzory. Prvé informácie z moderných LED tabúľ si bude môcť verejnosť prečítať koncom tohto roka,“ uviedol mestský úrad.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x