15.9 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Poslankyňa HATRÁKOVÁ: Neporušila som zákon a nezneužila postavenie poslankyne

Poslankyňa NR SR za OĽANO Katarína Hatráková verejne reaguje na článok s titulkom “Cez dieru v systéme sa poslankyňa Hatráková mohla dostať k mimoriadne citlivým informáciám. Odborníčka je zdesená”, ktorý dnes publikoval portál slovensko.hnonline.sk.

Podľa zverejnených informácií si mala poslankyňa pod legendou poslaneckého prieskumu vyžiadať na sociálnom úrade spis detí v prípade, do ktorého je osobne zaangažovaná ako psychologička.

Poslankyňa HATRÁKOVÁ: Neporušila som zákon a nezneužila postavenie poslankyne
Katarína Hatráková, OĽANO

Poslankyňa OĽANO Katarína Hatráková počas štvrtkového ľudskoprávneho parlamentného výboru poprela pravdivosť medializovaných informácií o tom, že pod zámienkou poslaneckého prieskumu si vyžiadala spis detí v prípade, do ktorého je osobne zaangažovaná ako psychologička.
      „Ja som si nevyžiadala spis konkrétnych detí a nenahliadala som do spisu konkrétnych detí,“ povedala s tým, že si uvedomuje, že toto ako poslankyňa robiť nesmie. Tvrdí, že podnety od občanov si zoradila do tematických celkov, o ktoré sa potom následne zaujímala na jednotlivých úradoch práce vo viacerých mestách na Slovensku.
      Na otázku poslancov o jednom konkrétnom prípade, o ktorý sa mala zaujímať, odpovedala, že konflikt záujmov v tom nevidí. V tejto oblasti totiž pôsobí podľa svojich slov dlhodobo a konzultácie viedla už s mnohými ľuďmi, ktorých však nepovažuje za svojich klientov spred svojho poslaneckého pôsobenia, keďže im neposkytovala poradenskú činnosť, ale iba konzultácie.
      „Poslanecký prieskum je zameraný na fungovanie sociálnoprávnej ochrany detí,“ povedala s tým, že tento systém nefunguje. Zaujímala sa preto o to, ako a kde to nefunguje. „Diery v systéme vieme identifikovať iba na základe konkrétnych prípadov. Čiže tak som sa o ne zaujímala,“ obhajovala sa Hatráková.
      Jej poslanecký kolega z OĽANO Jozef Pročko vyzdvihol, že to vníma ako dehonestáciou Hatrákovej pred štvrtkovou voľbou komisárky pre deti. Jej poslanecký klub ju totiž podporuje pri uchádzaní sa o tento post. (TASR)

Žiada o ospravedlnenie

„V rámci článku uvádzate konkrétny prípad detí manželov Kuželovcov, o ktorý som sa, okrem iných, zaujímala v rámci poslaneckého prieskumu na Úrade práce v Trenčíne,“ píše v stanovisku adresovanom redakcii.

„Aj prostredníctvom vyjadrení sociálnej poradkyne Idy Želinskej je čitateľom z kontextu zrejmé, že som si spis k spomínanému prípadu vyžiadala a nahliadala doň. Citujem: „Práve do spisu detí Rastislava a Sone Kuželovcov sa podľa všetkého dostala Katarína Hatráková, ktorá na to využila svoju pozíciu v Národnej rade.”

Toto tvrdenie dôrazne odmietam a zdôrazňujem, že som Vám predmetnú vec niekoľkokrát opakovane vysvetlila. Som presvedčená, že svojim postupom v rámci tohto prípadu som v žiadnom kroku neporušila zákon a nezneužila postavenie poslankyne NR SR. V plnej miere rešpektujem princípy etiky v rámci práce s klientmi a som presvedčená, že záujem o prípad neznamená zneužívanie citlivých údajov. Rovná sa medzi tieto dve diametrálne odlišné skutočnosti ste dali aj k vyjadreniu kolegyne Lucie Drábikovej, ktorá sa spolu so mnou na prieskume zúčastnila, citujem: „Skutočnosť, že Katarína Hatráková sa v Trenčíne zaujímala o konkrétny spis, HN potvrdila jej poslanecká kolegyňa Lucia Drábiková. „Zaujímala sa o konkrétny prípad. Osobne o ňom nemám žiadne vedomosti, takže mňa zaujímalo hlavne fungovanie úradu vo všeobecnosti a schopnosť riešiť situácie, s ktorými sa stretávajú, v prospech detí,“ uviedla Drábiková. Sama vraj z prieskumu v Trenčíne odchádzala pre ďalšie pracovné povinnosti skôr ako kolegyňa, preto sa nemôže vyjadriť ani ku všetkému, čo počas prieskumu odznelo.” Kolegyňa svojimi slovami nepotvrdila Vami podsúvanú skutočnosť, že som si vyžiadala spis a nahliadala doň. Kolegyňa potvrdila, že som sa o prípad zaujímala. To, že som si spis nevyžiadala a nenahliadala doň môže potvrdiť Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne ako aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.“

Poslankyňa Katarína Hatráková požiadala o uverejnenie svojho vyjadrenia k predmetnej veci a ospravedlnenie za to, že autori uviedli v článku zavádzajúce tvrdenia, ktoré do veľkej miery spochybňujú jej morálny, profesionálny kredit a meno.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články