13.1 C
Nitra
nedeľa, 18 februára, 2024

Peter Pollák ml. (OĽANO): Je proti zvoleniu L. Richtera do Kultminoru, prekáža mu jeho minulosť

Poslanec Národnej rady SR Peter Pollák ml. (OĽANO) vyjadruje znepokojenie, že do jednej z odborných rád pre rómsku menšinu Fondu na podporu kultúry národnostných menšín (Kult Minor) bol zvolený Ladislav Richter. Odborná rada posudzuje žiadosti o pridelenie peňazí na kultúrne projekty.

V roku 2018 bol L. Richter členom tejto komisie aj so svojou sestrou M. Richterovou. Im blízke neziskové organizácie vtedy žiadali od komisie peniaze a za podozrivých okolností uspeli. Organizácie prepojené na Richterovcov vtedy získali 141-tisíc eur.

Peter Pollák ml. (OĽANO): Je proti zvoleniu L. Richtera do Kultminoru, prekáža mu jeho minulosť
Peter Pollák ml. OĽaNO

„Dôrazne vyzývam riaditeľku Kultminoru Alenu Kotvanovú, aby prehodnotila menovanie L. Richtera do funkcie. Zároveň budem iniciovať poslanecký prieskum, ktorý dohliadne na celú situáciu,“ povedal Pollák ml. (Zdroj: TS)

Kto je Ladislav Richter?

Človek, ktorý zaprel vlastnú neziskovku a jeho rodine odklepli tisíce eur na festivaly a konferencie, písali v roku 2018 aktuality.sk.

Veľká hostina: dotácie rozdávali brat a sestra, získal aj syn

Keď vlani parlament schválil Fond na podporu kultúry národnostných menšín, hovorilo sa, že ide o prvý krok k spravodlivosti medzi menšinami na Slovensku. Po novom si mali nezávislo určovať, kde najviac potrebujú peniaze pre svoju kultúru. Pre túto novinku poslanci odklepli rozpočet osem miliónov eur.  Menšiny si v lete zvolili svojich zástupcov a vznikli hodnotiace komisie podľa národností. Riaditeľ fondu priznáva, že v jednej z nich nebolo všetko v poriadku.

„Fond má za cieľ podporu a rozvoj kultúry pre spolu trinásť národnostných menšín, pričom jediná problematická sa javí rómska národnostná menšina,“ otvorene hovorí riaditeľ fondu Norbert Molnár.  

Veľká hostina: dotácie rozdávali brat a sestra, získal aj syn (aktuality.sk)

V prvej rómskej komisii sedeli súrodenci Marta a Ladislav Richterovi. Ich neziskovky žiadali od tejto komisie peniaze a aj ich dostali. Štát pošle súrodencom dotácie za viac ako 121-tisíc eur, organizácii sídliacej na adrese Ladislavovho syna ďalších 20-tisíc eur. 

Celkovo si tak rodina Richterovcov zo 700-tisícového balíka odkrojila 141-tisíc eur.  Marta a Ladislav Richterovci na tom nevidia nič zlé.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články