28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Poslanec Marián VISKUPIČ sa zamyslel nad omikronom. A položil tri zaujímavé otázky

Postupne sa dozvedáme, čítame a aj na Slovensku pozorujeme, že niektoré parametre z Delty prestávajú platiť a s príchodom Omicronu sa dokonca otáčajú, komentoval na fb súčasnú situáciu u nás poslanec za SaS Marián Viskupič. Upozornil však, že ide o jeho súkromný názor.

Poslanec Marián VISKUPIČ sa zamyslel nad omikronom. A položil tri zaujímavé otázky
Marián Viskupič

Postupne sa dozvedáme, čítame a aj na Slovensku pozorujeme, že niektoré parametre z Delty prestávajú platiť a s príchodom Omicronu sa dokonca otáčajú.

Bez ohľadu na to, k akej skupine O, P, OP, OP+ patríme alebo nepatríme, bolo by dobré upraviť naše správanie.

Poznatok prvý: Na rozdiel od leta, keď sa očkovaní nemuseli ani dávať testovať, v dobe omicronu je zjavné, že dokáže infikovať každého: prekonaného, očkovaného a aj boostrovaného treťou dávkou.

Dvakrát očkovaný muž odkazuje: Nehnevajte sa, Pfizerovci. Nehrali ste fér. Prejdem k inému poskytovateľovi, volá sa omikron

Poznatok druhý: Denne publikované počty a rozdelenie pozitívnych prípadov po vyhodnotení PCR a AG testov začítajú ukazovať klesajúce % nezačkovaných – blíži sa k proporčnému zastúpeniu neočkovaných medzi pozitívnymi.

Omicron ešte len začal tlačiť počty pozitívnych hore a už sme pod 60%. Viac ako štyria z desiatich pozitívnych prešli očkovaním. Presne chápem, že vírus do nosohltanu vojde každému, lebo vakcína nie je proti tomu bariérou. Ale minimálne pri III. dávke sa na začiatku zimy tvrdil opak. Bolo to podobné ako slogan „Vakcína je sloboda“.

Vírus je stále o dva-tri kroky pred nami a zdatne mení svoje správanie. Pozorujme, skúmajme, diskutujme a tiež meňme správanie tak, aby sme vždy dokázali zmysluplne reagovať.

Marián VISKUPIČ (SaS): Za povinné očkovanie nikdy nezahlasujem (rozhovor)

Poznatok tretí: Ešte pred 6-8 týždňami bol pravdivý výrok, že druhá dávka poskytuje ochranu na pol roka minimálne a tak aj bola nastavená platnosť COVID Passov. Dnes už druhá dávka do doby omicronovej je slabou ochranou a hlavne ohrozeným zdravotne znevýhodneným a starším občanom sa odporúča tretia dávka. Vzhľadom na schopnosť merať riziko som k tomu aj tak pristúpil a včera sme boli zaočkovať môjho 75 ročného otca.

Položil tri zaujímavé a logické otázky

Otázka prvá: V prípade výskytu pozitívneho v rodine u nás na Slovensku platí, že očkovaný nemusí ísť do karantény. Nie som si úplne istý, či to vie aj omicron. Určite vie infekčný pozitívny celkom slušne a rýchlo infekciu šíriť a omicron si nevyberá len nezaočkovaných/neprekonaných. Asi by bolo užitočné pouvažovať podobne ako Veľká Británia nad úpravou karantény, lebo náš systém: očkovaní = voľný pohyb a ostatní = doma 10-14 dní nemusí byť vhodne nastavený.

Richard Sulík: Zatiaľ by som pre omikron paniku nerobil

Otázka druhá: Už do 25. novembra sa neočkovaní a čoskoro aj prekonaní, ale „nad 90 dní“ nedostanú nikde, okrem esenciálnych obchodov. Budeme chodiť zarastení, vlasatí, v starých topánkach a možno v roztrhanom kabáte…do tých esenciálnych obchodov, lebo nikde inde nás nepustia. Rizikový profil neočkovaných a „dávno“ prekonaných je rovnako podľa veku rôzny. Deti do nemocnice veľmi zriedka, 15-30 roční ešte menej, 40-50 zriedka = určite nezahlcujú nemocnice. Seniori a ľudia s problémami = veľký problém.

Slovensko hodilo všetkých do jedného vreca, pričom už aj smeti sme schopní triediť aspoň do troch vriec.

Otázka tretia: Zaoberáme sa poslednými a každodennými správami zo štúdií a hlavne zo štatistík o prekonaných? Lebo mnohé naznačuje, že mnohí z nich využívajú trvalú a relatívne silnú ochranu po infikovaní sa. Výborné čísla o pacientoch po reinfekcii sú v Českej republike, kde leží v nemocnici menej ako 2% pacientov po reinfekcii. Ale na celkovom počte obyvateľstva sa podieľajú viac ako 20 percentami.

Vladimír Lengvarský: Možnosť skrátenia karantény tu je, zatiaľ nemá medicínsky dôvod

Nemali by prekonaní byť považovaní za MENEJ rizikových? Bolo by to v súlade s tým, ako svoje opatrenia upravujú postupne európske krajiny.

Prosba – len jedna: Skúsme pokojne, otvorene a spolu diskutovať o tom, čo zistila veda, čo hovoria štúdie, čo je v štatistikách a ako a kam sa posunul vývoj vírusu: delty, omikronu a aj ďalších ich bratrancov, ktorí prídu. Jednoznačných a zaručene platných a jedine pravdivých výrokov už bolo dosť.

Začína tretí rok s kovidom, štvrtá vlna s omicronom… Pred letom sa potrebujem dostať k holičovi. Šľapky si viem vyrobiť a kabát mi nebude treba. Ešte som zvykol chodiť s manželkou na trhy predávať naše bylinkové čaje a včelie produkty…Rád by som sa k tomu vrátil.

Ďakujem za prečítanie. PS: všetko napísané je môj osobný názor.

Text: Marián Viskupič, fb

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články