14.2 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Poslanci odvolali Čekovského z funkcie predsedu mediálneho výboru: Tu je jeho reakcia

Poslanci Národnej rady (NR) SR odvolali Kristiána Čekovského (nezaradený) z funkcie predsedu Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá.

Za opozičný návrh na jeho odvolanie hlasovalo 69 poslancov zo 128 prítomných, proti bolo 47 a zdržalo sa 12 poslancov. Výsledky voľby oznámili v pléne NR SR. Opoziční poslanci v návrhu argumentovali tým, že Čekovský nespĺňa základné odborné ani osobnostné predpoklady na túto funkciu. Čekovský reagoval, že to vníma ako iniciatívu opozičných poslancov, ktorí sa väčšinou na zasadnutiach výboru nezúčastňujú a pokiaľ naň prídu, narúšajú jeho priebeh. Opozícia tiež tvrdila, že Čekovský neovláda rokovací poriadok a na základe toho zneužíva právomoci svojej funkcie.

​​Kristián Čekovský: Počas môjho pôsobenia vo vedení mediálneho výboru si Slovensko výrazne zlepšilo pozíciu v rebríčku slobody tlače

Bývalý predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (Demokrati) za dôvod svojho odvolania považuje snahu o zlepšovanie mediálneho prostredia na Slovensku a väčšiu ochranu novinárov. Dôvody na odvolanie neobsahovali žiadne argumenty, ale napriek tomu sa k Smeru, Hlasu a fašistom pridali niektorí poslanci hnutia Sme rodina a OĽANO.

„Napriek tomu, že hlasovanie bolo tajné, tak opozícia by dosť hlasov na moje odvolanie nemala. Je trochu prekvapujúce, že bojovníci proti mafii sa pri tejto príležitosti spojili s korupčníkmi zo Smeru,“ zhodnotil Kristián Čekovský s tým, že pri tejto príležitosti nechce nikoho obviňovať, ale radšej vymenuje výsledky výboru za posledné tri roky.

Slovensko si počas Čekovského pôsobenia výrazne zlepšilo pozíciu v rebríčku slobody tlače. „Z 35. miesta za rok 2020 sme sa posunuli na súčasnú 27. priečku a predpokladám že vyššie pôjdeme aj tento rok,“ hovorí poslanec. „Zlepšenie prinieslo nielen prijatie nového mediálneho zákona, ale aj moje novely infozákona a zákona o RTVS, ktorými sme skvalitnili voľbu generálneho riaditeľa RTVS. Dlhodobo presadzujem legislatívu na ochranu novinárov a odsudzujem verbálne útoky politikov na novinárov. Minulý rok som inicioval vznik pamätníka pre Jána a Martinu na Námestí SNP v Bratislave, aby sme nezabudli ich odkaz. Poznať pravdu nie je samozrejmosť a za jej hľadanie zaplatil Ján a Martina najvyššiu cenu. Podmienky pre výkon novinárskej profesie preto musíme neustále zlepšovať,“ dodal Kristián Čekovský.

Do konca volebného obdobia plánuje poslanec aktivitu vo vzťahu k novele trestného zákona, v ktorej sa musí posilniť bezpečnosť novinárov a venovať sa bude aj novému modelu financovania RTVS.

(tasr, ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x