13.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

R. Fico: Národná rada musí prebrať iniciatívu pri regulácii cien potravín

Dnes (30. marca) sa na pôde Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) uskutočnila avizovaná odborná diskusia týkajúca sa kritickej situácie na Slovensku z dôvodu rastúcich cien potravín. Konala sa pod záštitou podpredsedu NR SR Juraja Blanára. Po skončení diskusie predseda strany SMER – slovenská sociálna demokracia Robert Fico sformuloval výsledky rokovania.

„Po prvé je dohoda, že musia skončiť preteky v populizme. Po druhé, ak má byť niečo predložené, pokiaľ ide o vysoké ceny potravín, musí to byť výsledkom komunikácie predstaviteľov parlamentu s odbornými kruhmi. Po tretie sa mimoriadne osvedčil model z minulosti, kde vznikli politické rozhodnutia, ktoré sa potom pretavili do konkrétnych návrhov právnych predpisov. Uvedomme si, že vláda je v demisii a aj objektívne nie je schopná podávať výkony, ktoré sa od vlády očakávajú, tak je celkom normálne, že preberá úlohu Národná rada Slovenskej republiky, ale aj v tej národnej rade musí dôjsť k nejakej dohode, pretože celá politická situácia je veľmi rozbúrená. Preto veľmi vítam, že držíme nejaký rámec spolupráce, pokiaľ ide minimálne o stranu Sme rodina,“ uviedol R. Fico.

Prvovýrobcovia a spracovatelia potravín jasne dnes pomenovali, že ak sa im zvyšujú ceny výrobkov, ktoré potom idú do reťazcov, tak energetická náročnosť a zvyšovanie cien energií a ďalšie vstupy spôsobujú zvyšovanie cien a musí byť postavená vláde SR otázka, čo bude 1. apríla (nakoľko vtedy končí pomoc podnikateľom, pokiaľ ide o vysoké ceny energií). Ďalej je zhoda, že je potrebné pomôcť prvovýrobcom v oblasti daňovo-odvodovej zaťaženosti. Za prítomnosti J. Richtera bolo ponúknuté riešenie, že napríklad na 6 mesiacov do výšky minimálnej mzdy, aby tomuto druhu výroby a produkcie na Slovensku mohli byť úplne odpustené odvody, pričom dopad bol na úrovni okolo 60 – 70 miliónov eur na spomínané obdobie. „Prišli aj rôzne špecifické požiadavky, napríklad že potravinári na rozdiel od poľnohospodárov nemajú zvýhodnenia pri dani z nehnuteľností. Hovorili sme s obchodnou inšpekciu, ktorá tiež povedala, že keď na začiatku tejto vlády došlo k určitým deregulačným rozhodnutiam, ako keby sme stratili potrebné užitočné informácie, čo sa deje v cenovom vývoji. Rovnako sme sa pýtali obchodných reťazcov, či môžeme urobiť okamžitý krok vo vzťahu k verejnosti. Došlo k dohode, že v najbližších dňoch budeme komunikovať dve alebo tri zásadné veci. Je to otázka, či v nejakom prípade môže alebo nemôže dôjsť k porušeniu pravidiel hospodárskej súťaže, pretože viete, že ostatné rozhodnutie, ktoré obchodné reťazce urobili, narazilo na nedorozumenia. Niektoré politické strany dokonca hovoria o kartelových dohodách, preto ak má prísť akékoľvek rozhodnutie po dohode s predstaviteľmi obchodných reťazcov, musí to byť v súlade s našimi zákonmi a s právom Európskej únie,“ priblížil.

Ďalej povedal, že zagarantovali, že pokiaľ ide o parlament, je tu možnosť pomerne rýchlo spracovať akékoľvek zmeny zákonov potrebné na odstránenie prekážok, pokiaľ ide o dohodu s obchodnými reťazcami na nejakú okamžitú pomoc smerom k verejnosti. Tiež padla aj úvaha o zmenách v sadzbách DPH, či má alebo nemá prísť k ďalšiemu zníženiu tejto dane, nakoľko pri výške DPH na Slovensku na tom nie sme najlepšie.

R. Fico sa jasne vyjadril, že slovenské verejné financie sú v katastrofálnom stave a je ťažké prijímať opatrenia, ktoré budú stáť miliardy, no vyzerá to tak, že po dnešnom rokovaní by mohla byť dohoda s dotknutými stranami na dobrej ceste.

YouTube video

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x