23.7 C
Nitra
štvrtok, 10 augusta, 2023

Poslanci NSK NESCHVÁLILI deťom umeleckú školu v Komjaticiach

Základná škola v Komjaticiach plánovala zriadiť umeleckú školu. Miestni poslanci tento nápad podporili a zriadenie umeleckej školy schválili, potvrdil nám starosta obce Peter Hlavatý, ktorého informácia o tom, že žiadna umelecká škola v obci nebude, prekvapila.

„Niektorí ľudia Vám často povedia, že sú aj dôležitejšie veci ako umenie, ale mám iný názor. Hlavne, pokiaľ ide o deti.
Mrzí ma, že sa v NSK nepodarilo schváliť návrh na zriadenie umeleckej školy v Komjaticiach, o ktorú prejavili záujem deti a ich rodičia, ale aj vedenie obce a miestni pedagógovia.
Verím, že tento omyl napravíme a viac kolegov z NSK sa ku mne pridá pri hlasovaní o zriadení umeleckej školy. Ide nám predsa o rozvoj a budúcnosť aj našich detí. Aj to sú predsa mladí občania Nitrianskeho kraja,“ skritizovala postoj poslancov Nitrianskeho samosprávneho kraja Eva Antošová.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Eva Antošová (@antosova.sk)

Vyjadrenie riaditeľky ZŠ s MŠ Ondreja Cabana v Komjaticiach k zriadeniu ZUŠ Adama Svitača:

Vážení zástupcovia samosprávneho kraja, vážení poslanci!

Som riaditeľkou ZŠ s MŠ Ondreja Cabana v Komjaticiach a ponuku pána Mgr.art.Adama Svitača o pôsobení jeho ZUŠ aj u nás v obci, resp. v škole som prijala s nadšením. Tradícia umeleckej školy má v obci dlhoročné korene, ľudová škola umenia – pobočka Šurany vzdelávala v obci  v 60. a 70. rokoch početnú skupinu detí a žiakov.

Pôsobenie umeleckej školy v obci vnímam ako dobrú príležitosť rozšírenia vzdelania detí a žiakov o zložku umeleckého vzdelania a výchovy. Nakoľko pri škole pracuje aj DFS Mladosť s vyše 50. ročnou tradíciou, absolvovaním umeleckej školy v odbore spev, tanec resp. hra na hudobný nástroj by jeho členovia získali dostatočné kompetencie a zručnosti. Viackrát som sa pokúšala nadviazať spoluprácu už s existujúcimi ZUŠ v okolí, no aj napriek ústretovosti a snahe ich riaditeľov o zriadenie elokovaného pracoviska na našej škole, sme boli zatiaľ neúspešní a hlavným dôvodom bolo personálne a časové zabezpečenie vyučovania ako aj ich zvýšené finančné náklady v rámci cestovania učiteľov.

Záujem zo strany našich rodičov je veľký, miestne pôsobenie umeleckej školy by im prinieslo veľký benefit vo forme zabezpečenia vzdelávania v mieste bydliska, odbremenenie od dochádzania detí do Nitry, Šurian či Nových Zámkov. Cestovanie za umeleckým vzdelaním si veľa rodičov nemôže dovoliť hlavne z časového hľadiska, nakoľko vyučovanie prebieha v časoch, ktoré kolidujú s ich pracovným časom.

Umožnenie vzdelávať sa aj starším záujemcom vo veku viac ako 15 rokov považujeme za dôležité hlavne z hľadiska umožnenia úspešného ukončenia celého cyklu vzdelávania pre uchádzačov, ktorí začnú navštevovať umeleckú školu v neskoršom veku ako je obvyklé.

V rámci mojej kompetencie a po súhlasnom stanovisku obecného zastupiteľstva v Komjaticiach k pôsobeniu umeleckej školy v rámci našej obce , som začala pracovať na zabezpečení priestorov a dostatočného zázemia ako aj  základného vybavenia pre vyučovanie umeleckej školy.

Požiadavky na priestor nemáme problém vyčleniť, spĺňajú všetky potrebné kritériá, zosúladenie harmonogramov vyučovania obidvoch škôl je bez väčších  prekážok. Nakoľko sme spádovou školou aj pre iné obce, uplatnenie v umeleckej škole by sme tak mohli poskytnúť aj deťom z okolitých obcí.

V rámci mimoškolskej činnosti by pôsobenie umeleckej školy rozšírilo a spestrilo záber aktivít, ktoré ponúka naša škola a obec.

Mgr. Marta Gocníková- riaditeľka školy

A tu je dôvod:
Poslanci NSK NESCHVÁLILI deťom umeleckú školu v Komjaticiach

Čo si o tom teda máme myslieť? Možno to rodičom prisľúbia krajskí poslanci pred voľbami:)

Pripravila Henrieta Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články