23.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Podhájska: Archeológovia tu objavili unikátny KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej

Unikátny kultový objekt zo záveru mladšej doby kamennej objavili v roku 2022 archeológovia v katastri obce Podhájska v okrese Nové Zámky. Takzvané rondely v dávnej minulosti zrejme slúžili ako akési kalendáre. Prítomnosť rozsiahlych priekopových útvarov naznačili už prvé terénne prieskumy a štúdium leteckých snímkov.

Mesto Nitra: Interní zamestnanci nie sú odborne spôsobilí alebo nemajú žiadne skúsenosti (?!), výsledky kontroly Inšpektorátu práce

„Podrobný geofyzikálny prieskum, vďaka ktorému je možné takpovediac pozrieť sa pod zem, priniesol v kombinácii s následným archeologickým výskumom obraz typického rondelu z obdobia okolo polovice 5. tisícročia pred Kristom,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre Matej Ruttkay.

FOTO KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej v PODHÁJSKEJ slúžil zrejme ako kalendár

Podhájska: Archeológovia tu objavili unikátny KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej
Rekonštrukcia rondelu z obdobia stredoveku v Künzing-Unternberg, zdroj a foto wikipedia:Wolfgang Sauber

Výskum novoobjavenej lokality v Podhájskej sa začal v roku 2022 a bude pokračovať v ďalších rokoch. Podieľajú sa na ňom vedci z Archeologického ústavu SAV a z Univerzity v nemeckom Kieli. Centrálnu časť objaveného kultového objektu tvorila takmer kruhová priekopa s priemerom približne 75 metrov a štyrmi vchodmi zhruba z každej svetovej strany. Na ňu nadväzoval na vonkajšej strane systém ďalších priekop a palisád. Vznikla tak v pôdoryse takmer štvorcová štruktúra s mierne zaoblenými stenami a s vonkajším priemerom približne 130 krát 130 metrov. „Môžeme povedať, že funkcia týchto objektov zatiaľ nie je jednoznačne vyriešená. Podľa jednej z paleo-astronomických teórií slúžili zrejme ako akési kalendáre. Vtedajším roľníkom pravdepodobne pomáhali s nastavením poľnohospodárskych cyklov,“ uviedol Ruttkay. Rondely sa tiež mohli využívať na špecifické obrady či zhromažďovanie obyvateľstva.

Pohreb Pelého: Na poslednej rozlúčke nechýbal ani jeho osobný priateľ z Nitry Joe Borbély

V rámci takýchto areálov sa nachádzajú domy len výnimočne a ani tu sa vo vnútornom priestore zatiaľ domy nenašli. Ruttkay poukázal na to, že zaujímavý je pohľad na rondely aj z hľadiska logistiky výstavby, množstva pracovnej sily a objemu dreva potrebného na ich výstavbu. „Odhady rakúskych špecialistov na základe experimentálnych testov naznačujú, že podobný objekt muselo stavať 100 až 200 ľudí približne dva roky. A to si už vyžaduje jasnú organizáciu spoločnosti,“ podčiarkol Ruttkay.

Podhájska: Archeológovia tu objavili unikátny KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej
Podhájska – neolitický kultový objekt – rondel, výsledok geofyzikálneho merania (Foto. M. Furholt, Uni. Kiel)

Paratrapista Filip Marinov z Rumanovej vystrieľal svetový rekord, jeho snom je olympiáda

Rondely boli objavené na mnohých miestach Európy, azda najznámejším je anglický Stonehenge. Anglické rondely sú však o zhruba 2 000 rokov mladšie ako tie z centra Európy. Na našom území je ich doložených vyše 50, a to predovšetkým na západnom Slovensku. Tie najvýznamnejšie sa nachádzajú v Bučanoch, Svodíne, Ružindole – Borovej, Žlkovciach, v Nitrianskom Hrádku, v Cíferi – Páci, Golianove, Žitavciach, Kľačanoch, Lontove a Prašníku. „Zaujímavá je v mnohých prípadoch zhoda v orientácii stredoeurópskych rondelov a britských ‚henge‘. Je isté, že sú to kultové objekty a museli tam prebiehať nejaké obrady, napríklad na jar v súvislosti s prebúdzaním nového života, s uctievaním Mesiaca a Slnka v kombinácii s poľnohospodárskymi termínmi,“ dodal Ruttkay.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články