15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej v PODHÁJSKEJ slúžil zrejme ako kalendár (foto)

Unikátny kultový objekt zo záveru mladšej doby kamennej objavili v roku 2022 archeológovia v katastri obce Podhájska v okrese Nové Zámky. Takzvané rondely v dávnej minulosti zrejme slúžili ako akési kalendáre. Prítomnosť rozsiahlych priekopových útvarov naznačili už prvé terénne prieskumy a štúdium leteckých snímkov.

„Podrobný geofyzikálny prieskum, vďaka ktorému je možné takpovediac pozrieť sa pod zem, priniesol v kombinácii s následným archeologickým výskumom obraz typického rondelu z obdobia okolo polovice 5. tisícročia pred Kristom,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre Matej Ruttkay.Výskum novoobjavenej lokality v Podhájskej sa začal v roku 2022 a bude pokračovať v ďalších rokoch. Podieľajú sa na ňom vedci z Archeologického ústavu SAV a z Univerzity v nemeckom Kieli.

KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej v PODHÁJSKEJ slúžil zrejme ako kalendár (foto)
Podhájska – neolitický kultový objekt – rondel, výsledok geofyzikálneho merania (Foto. M. Furholt, Uni. Kiel)

Centrálnu časť objaveného kultového objektu tvorila takmer kruhová priekopa s priemerom približne 75 metrov a štyrmi vchodmi zhruba z každej svetovej strany. Na ňu nadväzoval na vonkajšej strane systém ďalších priekop a palisád. Vznikla tak v pôdoryse takmer štvorcová štruktúra s mierne zaoblenými stenami a s vonkajším priemerom približne 130 krát 130 metrov.

Podhájska: Archeológovia tu objavili unikátny KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej

 „Môžeme povedať, že funkcia týchto objektov zatiaľ nie je jednoznačne vyriešená. Podľa jednej z paleo-astronomických teórií slúžili zrejme ako akési kalendáre. Vtedajším roľníkom pravdepodobne pomáhali s nastavením poľnohospodárskych cyklov,“ uviedol Ruttkay.

KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej v PODHÁJSKEJ slúžil zrejme ako kalendár (foto)
Heldenberg, Rakúsko – rekonštrukcia vstupu do neolitického rondelu (foto M. Ruttkay)

Rondely sa tiež mohli využívať na špecifické obrady či zhromažďovanie obyvateľstva. V rámci takýchto areálov sa nachádzajú domy len výnimočne a ani tu sa vo vnútornom priestore zatiaľ domy nenašli. Ruttkay poukázal na to, že zaujímavý je pohľad na rondely aj z hľadiska logistiky výstavby, množstva pracovnej sily a objemu dreva potrebného na ich výstavbu.

KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej v PODHÁJSKEJ slúžil zrejme ako kalendár (foto)
Rekonštrukcia rondelu z obdobia stredoveku v Künzing-Unternberg, zdroj a foto wikipedia:Wolfgang Sauber

 „Odhady rakúskych špecialistov na základe experimentálnych testov naznačujú, že podobný objekt muselo stavať 100 až 200 ľudí približne dva roky. A to si už vyžaduje jasnú organizáciu spoločnosti,“ podčiarkol Ruttkay.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články