21.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Paratrapista Filip Marinov z Rumanovej vystrieľal svetový rekord, jeho snom je olympiáda

Slovensko je síce malá krajina, zato sa môže pochváliť úspechmi vo viacerých športoch. Patrí medzi nich aj športová streľba, ktorou Slovensko preslávili najmä Zuzana Rehák Šrefečeková, Danka Barteková, Veronika Vadovičová, Jozef Gönci či Erik Varga. Zaradiť sa medzi slovenské strelecké legendy chce aj paratrapista Filip Marinov, ktorý sa streľbe venuje už 18 rokov.

Paratrapista Filip Marinov z Rumanovej vystrieľal svetový rekord, jeho snom je olympiáda
Filip Marinov, zdroj: fb

Zrejme iba málo Slovákov vie, že Filip Marinov, ktorý pochádza z Rumanovej neďaleko Nitry, získal na majstrovstvách sveta v športovej streľbe striebornú medailu, ba na septembrových ME v talianskom meste Lonato získal dokonca zlato! A to patrí v paratrape medzi nováčikov. Streľbe sa však venuje odmalička a priviedol ho k nej vlastne jeho otec, ktorý je poľovníkom. A prečo súťaží Filip medzi telesne postihnutými športovcami? Má totiž telesný hendikap, lebo od narodenia má skrátenú achilovku, a tak má nohu trocha kratšiu. Cieľ má zato pred sebou veľký – účasť na paralympiáde.

Neuveriteľné: Polícia zadržala v Prahe muža, ktorý pred 27 rokmi ulúpil v Nitre 12 miliónov korún!

S každým úspechom prichádza nová motivácia

Ďalšou pre Slovákov neznámou vecou je, že Filip má bulharských predkov, ktorí sa tiež venovali športovej streľbe. „Mám to asi vrodené, pretože medzi zbraňami som vyrastal odmalička. Obaja dedovia aj otec totiž strieľali a chodili na rozličné súťaže. Chytilo to aj mňa a streľba ma veľmi bavila. Mojím prvým sponzorom bol teda otec. Neskôr si ma všimol Mário Filipovič, slovenský reprezentant v streľbe, ktorý trénuje mládež, a pozval ma na tréningy do Trnavy. A tak som pri tomto športe zostal,“ priznáva Filip, ktorý teraz trénuje v Trnave po boku známej Zuzany Rehák Štefečekovej.

Paratrapista Filip Marinov z Rumanovej vystrieľal svetový rekord, jeho snom je olympiáda
Filip na fotografii vpravo (zdroj: fb)

V súčasnosti je Filip Marinov profesionálnym športovcom, ktorý preteká za Športové centrum polície (ŠKP) Banská Bystrica a pracuje ako športový inštruktor vrcholový športovec. „Dostať sa medzi profesionálov bolo náročné, lebo človek musí mať nielen talent, ale aj nejaké mentálne vybavenie,“ konštatuje mladý strelec. Ani Filipova kariéra nebola od začiatku „medíkom“, a tak i on si prešiel obdobím keď som chcel skončiť. „Lenže vždy ako prišiel úspech prišla aj nová motivácia, ktorá ma posúvala ísť ďalej,“ priznáva Filip.

Ľudia sa zomkli a chcú pomôcť postihnutým po požiari v nitrianskom Polygone. Zmobilizoval sa aj ŽUPAN

Pažbu mu robili priamo na mieru vo fabrike

Dnes už parašportovec ale dlhé roky strieľal medzi zdravými športovcami. Všetko sa zmenilo pred dvomi rokmi keď sa nechal trénerom Fedorom Dunajčíkom presvedčiť, aby to skúsil medzi hendikepovanými strelcami v tzv. paratrape. Svoj hendikep s kratšou nohou som si nikdy neuvedomoval, ale tréner Dunajčík ma presvedčil, aby som šiel strieľať medzi telesne znevýhodnených športovcov. Spolu s trénerom Dunajšíkom sme navštívili aj Taliansko, kde má paratrap silné zázemie a históriu. U nás ho nerobil nikto, iba Vlado Kopáčik, ktorý si kedysi nešťastne postrelil ruku,“ prezradil Filip, ktorý sa teda nechal na paratrap presvedčiť a hneď svoju prvú súťaž vyhral.

Paratrapista Filip Marinov z Rumanovej vystrieľal svetový rekord, jeho snom je olympiáda
Filip Marinov (zdroj: fb)

Dnes už aj Filip vie, že športová streľba je náročným športom. „Len mentálna výbava nestačí, pretože dôležitá je aj fyzická príprava. Zbraň, teda brokovnica, váži asi 5,5 kila a strelec ňou musí ľahko manipulovať, teda otáčať sa za terčmi. Dôležitý je i zrak, preto mnohí používajú strelecké okuliare s dioptriami, alebo šošovky,“ vysvetlil Filip, podľa ktorého je zvyškom určité technické zabezpečenie, lebo zbraň musí byť prispôsobená na mieru. „Moja pažba je robená na mieru priamo vo fabrike. Tam sa to všetko odmeria a prispôsobí podľa štýlu streľby. Aj vtedy, ak náhodou priberiem nejaké to kilo navyše,“ dodáva s úsmevom mladý športovec, ktorý má doma medailí a ocenení plnú poličku.

Medzi tie najvzácnejšie patria práve posledné medaily, teda strieborná v paratrape na majstrovstvách sveta v športovej parastreľbe v Al Aine v Spojených arabských emirátoch, kde vo finále trafil 41 terčov. Práve tu vytvoril Filip aj nový svetový rekord, keď zostrelil 119 z 125 terčov. Hoci Filip Marinov sníva o olympiáde, účasť na nej nie je v jeho rukách. „Tento šport, žiaľ, medzi disciplínami na paralympiáde zatiaľ ešte zaradený nie je, ale v januári by o tom mal rozhodovať medzinárodný paralympijský výbor. Ak by paratrap medzi paralympijské športy zaradili, určite sa budem snažiť sa tam dostať,“ neskrýval svoj cieľ a veľkú túžbu reprezentant Filip Marinov.

(nn, Dodo Púchovský)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články