10.9 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Po preplatených sviniach prichádzajú preplatené sliepky

HLAS – SD: Minister OĽaNO Vlčan vyplatil milióny eur dvakrát za to isté

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (OĽaNO) vyplatil viac ako 4,8 mil. eur z peňazí daňových poplatníkom dvakrát za to isté. Prostredníctvom rezortnej inštitúcie Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra zaplatil za zber rovnakých údajov od chovateľov hydiny v roku 2021 aj 2022.

Agrorezort podporil z dvoch miliónov pre chovateľov ošípaných len štyri percentá fariem. Najmä veľkochovy a subjekty blízke OĽaNO

„Po obrovskej kauze najdrahších svíň minister Vlčan prichádza s kauzou dvakrát preplatených sliepok. OĽaNO je známe rozhadzovaním miliónov eur daňových poplatníkov nielen na testovanie, lotérie, ale aj na svine. Zaplatiť za dáta, ktorých uplatnenie je sporné a dokonca dvakrát, je tak vážne pochybenie, že orgány činné v trestnom konaní musia byť slepé, ak nezačnú konať,“ povedal Róbert Puci, poslanec NR SR a člen predsedníctva strany HLAS – SD.

Po preplatených sviniach prichádzajú preplatené sliepky

V rámci zberu údajov od chovateľov hydiny v roku 2021 vyplatil štát za poskytnuté dáta 114 chovateľom hydiny cez 4,04 milióna eur, pričom posledná zmluva bola uzatvorená 23. februára 2022. V priebehu marca však NPPC uzavrelo zmluvy so 106 chovateľmi znova, obišlo však už menších chovateľov. Celkovo 794 000 eur však rezortná organizácia ministra Vlčana vypláca za tie isté údaje. V oboch rokoch totiž platila za zber údajov na základe tých istých údajov k 31. júlu 2021 z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat (CEHZ), ktoré sa od seba nijak nelíšia.

Jednou z podporovaných oblastí je aj chov hydiny. Jej producenti môžu každoročne získavať finančné prostriedky za poskytnuté údaje. V podpore za rok 2021 bol stop stav hydiny 31. júla 2021. Podpora pre chovateľov za takto poskytnuté dáta dosiahla 30 eur na dobytčiu jednotku pre nosnice, morky, husi či kačice a 35 eur pre brojlery. Celkovo štát podporil týmto spôsobom 114 chovateľov hydiny. Podľa Centrálneho registra zmlúv bolo vyplatených 4 041 015,88 eur. Posledný hydinár uzatváral zmluvu s NPPC 23. februára 2022. Už o necelý týždeň neskôr začína ministerstvo prostredníctvom svojej príspevkovej organizácie vyplácať podpory chovateľom hydiny opäť. V priebehu marca uzavrie zmluvy so 106 chovateľmi. Je ich menej, ako pri pomoci na prelome rokov. Medzi podporenými subjektmi chýbajú najmä menší chovatelia, ktorí od NPPC dostali len niekoľko sto eur. Inak sú žiadatelia, podľa CRZ, totožní. Zmenila sa len výška podpory. Tentoraz dosahuje 6,9 eur na dobytčiu jednotku pre nosnice a brojlery. Chovatelia moriek, husí a kačíc môžu získať 3,55 eur na dobytčiu jednotku.

Zdroj: polnoinfo.sk

„Desiatky tisíc eur za najdrahšie svine si stále beztrestneužívajú ľudia z OĽaNO, ktorí z nich nevrátili ani cent. Žiadame preto orgány činné v trestnom konaní, ak tvrdia, že sú nezávislé, aby zverejnili stav vyšetrovania kauzy najdrahších svíň, ktorá bola realizovaná a utajená pred verejnosťou priamo ministrom OĽaNO Vlčanom. Zároveň, aby bezodkladne začali vyšetrovanie v kauzedvakrát preplatených sliepok. 

Z verejne dostupných informácii je totiž jasné, že takéto konanie by mohlo byť kvalifikované ako porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužívanie právomocí verejného činiteľa,“ uzavrel R. Puci. 

Vychádzajúc z informácii k tejto kauze zverejnených na webovej stránke polnoinfo.sk, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR už niekoľko dní k tejto kauze na otázky médií neodpovedá.

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články