5.9 C
Nitra
nedeľa, 27 novembra, 2022

HLAS – SD: Agrorezort podporil z dvoch miliónov pre chovateľov ošípaných len štyri percentá fariem. Najmä veľkochovy a subjekty blízke OĽaNO

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zavádza verejnosť pri obrane svojich politických funkcionárov. Nastavením vzorca na rozdelenie dvoch miliónov eur chovateľom ošípaných cielene zvýhodnilo nielen subjekty blízke OĽaNO, ale aj zahraničné veľkochovy.

HLAS – SD: Agrorezort podporil z dvoch miliónov pre chovateľov ošípaných len štyri percentá fariem. Najmä veľkochovy a subjekty blízke OĽaNO

„Ministerstvo klame verejnosť, keď tvrdí, že chcelo podporiť malých a stredných chovateľov ošípaných. Peniaze vyplatilo len štyrom percentám chovateľov ošípaných na Slovensku. Väčšinu financií z dvoch miliónov vyplatilo veľkochovom, najmä zahraničným a samozrejme dánskym. Vzorec vyplácania na farmu, ktorý agrorezort zverejnil včera večer až na nátlak médií, jasne preukazuje zámer vyplatiť najviac na sviňu subjektom blízkym OĽaNO, Ministerstvo pôdohospodárstva zároveň verejne potvrdilo, že na tvorbe vzorca sa podieľal priamo agrorezort. Rozdelenie dvoch miliónov eur sa tak udialo s vedomím ministra Vlčana a štátneho tajomníka Kyseľa. Je šokujúce, že za týchto okolností už na ministerstve a NPPC nezasahuje NAKA a nezabezpečuje dokumenty a počítače,“ uviedol Róbert Puci, poslanec NR SR strany HLAS – SD.

Mária Kadlečíková a Eduard Šebo k zrušeniu Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva. Kam sme sa to dostali?

Agrorezort vo svojich vyjadreniach pre médiá taktiež potvrdil, že kritériá zberu údajov pre chovateľov ošípaných nastavil v prospech subjektov blízkych vedeniu agrorezortu zámerne. Je teda zrejmé, že minister Vlčan aj štátny tajomník Milan Kyseľ, ktorého najbližšia rodina dostala až 4 500 eur na každú chovanú sviňu, schválili najvýhodnejšie podmienky pre im blízke subjekty. Ako zverejnil portál polnoinfo.sk, extrémne výhodné podmienky, tentoraz 400 eur na ošípanú, získala aj firma Ján Balko pani Anny Balkovej, dlhoročnej kolegyne štátneho tajomníka Milana Kyseľa z výkonného výboru Spolku farmárov Slovenska.

Napriek vyjadreniam MPRV SR, že výzva mala podporiť menších a stredných chovateľov ošípaných s cieľom decentralizovať chov ošípaných, z celkového počtu 2 953 fariem chovateľov ošípaných na Slovensku (Centrálna evidencia hospodárskych zvierat), dostalo podporu len niečo cez 120 fariem, patriacich len 86 subjektom. Z celkovo registrovaných ošípaných, ktorých je na Slovensku 500 000 podpora pritom zahrnula približne 470 000.

Podpora chovateľom ošípaných? Iba VYVOLENÝM! Na jednu sviňu 4500 eur

„Podozrenia i medializované dôkazy sú extrémne závažné. Hlas – SD sa preto pýta, kde sú teraz orgány činné v trestnom konaní? Čakajú, kým sa skartujú kritické dokumenty, ktoré by mohli preukázať korupciu a zneužitie právomocí priamo predstaviteľov Hegerovej vlády? Podľa zásady ex offo, ktorú OČTK ukladá zásada oficiality a legality, už mali začať konať. Ide o podozrenie z korupcie a zneužitie právomocí verejného činiteľa v sume presahujúcej dva milióny eur na najvyšších miestach vlády,“ uviedol Róbert Puci.

zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články