16.5 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Peter KUBICA: Jemné umenie mať veci v … paži

Čítate motivačnú literatúru? V deväťdesiatych rokoch jej bolo ako šafranu, preto sme lačne hltali rôzne múdrosti, až kým sme z nich takmer neosprosteli.

Po piatich-šiestich takýchto knižkách mal človek pocit, že je namotivovaný hoci aj na let na Mesiac, kým neprišiel ráno do práce a realita každodennosti, neústupčivosti vedenia alebo ohrozenia zo straty zamestnania ho neprimala vrátiť sa na Zem. A pri každej z ďalších motivačných kníh už vyskakovali na precitnuvšieho čitateľa stále tie isté zaručené pravdy. Akurát, že maximálne vhodné na papier.

Človek dospel rokmi a vlastnými skúsenosťami a prejedený všetkými tými knihami o úspešnosti, jedinečnosti a excelentnosti už začal priam pohŕdať. Pripúšťam, že sa predsa len niektorým ľuďom podarilo naplniť si svoj americký sen, ale väčšina ostala pri frustrujúcej stereotypnosti. Práca, nákupy, rodina, povinnosti. A potom dane, dovolenky, investície a zase práca. Až sme možno mali chuť mať všetko v paži.

Peter KUBICA: Jemné umenie mať veci v ... paži

Mark Manson: Jemné umenie mať veci v paži,
Eastone Books 2018, 176 strán

Generácie, ktoré prichádzali po nás, si prechádzali niečím podobným ak nie až priam identickým. Možno by to takto pokračovalo, keby „veľkohubo“ americkým štýlom neprišiel Mark Manson a nezvozil pod čiernu zem všetku motivačnú literatúru.

Eduard ŠEBO: Jednota Západu, ilúzia alebo vlastný hoax?

Priam vo svojej knihe Jemné umenie mať veci v paži nadbieha všetkým nespokojným, mladším i starším, akoby až s ním prichádzal skutočný svet osobného rozvoja. Najskôr bolo treba odmietnuť všetko dovtedajšie a zdanlivou kritikou starých postupov akože postaviť všetko na hlavu a priam nabádať ľudí, aby sa nesnažili. Takmer som mu uveril, nebyť čitateľskej skúsenosti desiatok veľmi podobných kníh. Čím revolučnejší prístup a čím pútavejší názov, tým neskoršie zistenie stokrát opakovaných fráz a odporúčaní. A keďže má tento bloger 20 miliónov odberateľov, tak musí mať pravdu. Iba ak by ju len nemal.

Záleží na nás, či chceme prežívať príbehy iných, alebo si namiesto nablýskaného amerického sna vytvoríme ten svoj, slovenský sen. Možno svojský, ale jedinečný a určený pre nás. A nezabúdať pritom na zdravý sedliacky rozum, múdrosti našich predkov a vlastné skúsenosti.

Nik totiž nenapíše náš vlastný príbeh lepšie ako my sami.

Autor: Peter Kubica

Pôvodný text s názvom Jemné umenie mať veci v paži bol publikovaný na noveslovo.eu . Zverejnili sme ho so súhlasom vydavateľa.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x