9.2 C
Nitra
štvrtok, 18 apríla, 2024

Pentagon oznámil, že na Ukrajinu nebudú vyslané žiadne americké jednotky, šokuje americký publicista Paul Craig Roberts

Dianie okolo situácie na ukrajinsko-ruských hraniciach sleduje s napätím celý svet. Situáciu tam totiž najviac vyhrocujú Spojené štáty americké, ktoré sa snažia všetkým nahovoriť, že Rusko sa chystá napadnúť Ukrajinu. Je však zvláštne, že o tom nehovoria ani Rusi a ani Ukrajinci, iba USA!

Situácia na Ukrajine sa bytostne dotýka aj Slovenska, preto musíme byť všetci ostražití. Isté ale je, že Američania presunmi vojenskej techniky do okolia ruských hraníc celú situáciu iba eskalujú. Ako je to za oceánom napísal v článku americký publicista Paul Craig Roberts, ktorého zaujímavé slová zverejnil portál prvnizpravy.cz. Podľa neho totiž Putin vyhral a Washington prehral.

Stratégia Washingtonu vyzbrojiť a vycvičiť Ukrajincov zlyhala

„Victoria Nulandová, neokonzervatívna vojnová štváčka, menovaná bláznom z Bieleho domu námestníčkou amerického ministra zahraničia, oznámila kapituláciu Washingtonu, keď sa obrátila na Čínu s požiadavkou, aby táto využila svoj vplyv na Rusko a odvrátilo ich od invázie,“ píše hneď v úvode svojho komentára Roberts, podľa ktorého Nulandová tak dala na vedomie to, čo už takmer každý vedel, že USA a NATO chýba vojnová kapacita. Kapitulácia Washingtonu vraj nasledovala po tom, čo sa ukrajinský prezident obrátil na vládu USA s prosbou, aby zastavila svoju propagandu o príprave „ruskej intervencie“, lebo o tejto po prvé nič nesvedčí, a po druhé preto, že americká propaganda je až veľmi provokatívna. 

TOTO sa Naďovi ani Korčokovi dobre čítať nebude. To, čo im odkazujú Slováci si asi za širák nedajú

„Nemecko odmietlo dať súhlas s preletom britských lietadiel, dopravujúcich zbrane na Ukrajinu, cez svoje výsostné územie, a dve krajiny NATO oznámili, že svojich vojakov k silám NATO na Ukrajine nepripoja. To všetko si teda dal Washington dokopy a stalo sa, čo sa stalo,“ konštatuje v článku Roberts, podľa ktorého väčšina krajín pochopila, že americké odmietnutie vypočuť návrh ruskej vlády na zaistenie vzájomnej bezpečnosti je nerozumné aj nebezpečné, a že stratégia Washingtonu Ukrajincov vyzbrojiť a vycvičiť ich k boju, a tak ich vyprovokovať k mohutnejšiemu útoku na donbaských Rusov, zlyhala. „Ukrajina totiž vie, že akékoľvek škody a ničenia v Donbase Rusi nepripustia,“ dodáva americký publicista.

Rusko ako náš nepriateľ a nepriateľ sveta? Pozrite sa, komu všetkému pomohol k vytvoreniu vlastného štátu či k osamostatneniu sa

Ukrajina chápe, že Rusko je schopné vymazať jej vojenské sily

Ukrajinci si navyše podľa Robertsa nie sú vôbec istí, či by dokázali donbaskú armádu, pravdepodobne už vyzbrojenú novými a vysoko účinnými ruskými zbraňami, poraziť. „Ukrajina ďalej chápe aj to, že Rusko je schopné vymazať jej vojenské sily konvenčnými raketami bez toho, aby prekročilo ukrajinskú hranicu. Ukrajinci tiež vedia, že by im v prípade ich útoku na Donbas nikto neprišiel na pomoc, čo potvrdil Pentagon svojim oznámením, že na Ukrajinu nebudú vyslané žiadne americké jednotky,“ prekvapuje v článku americký publicista. A dodáva, že to, že Washington verejne ruský návrh odmietol nič neznamená, pretože žiadna iná alternatíva, než konať podľa neho, sa mu de facto neponúka. 

Bývalý veliteľ NATO prezradil plány USA, v ktorých potrebujú Slovensko ako svoju základňu

„Rusi sa teda Washingtonu konečne rázne postavili (a už bol najvyšší čas tak urobiť), a každý, vrátane ľudí vo Washingtone, teraz rozumie tomu, že Ukrajina sa nikdy nestane členom NATO. Raketové základne USA a NATO v Poľsku a Rumunsku budú časom a bez hluku vypratané. Washington bude síce aj naďalej burácať a vyhrážať sa, ale schopný akcie už nebude, a diplomatickí Rusi mu nejakým naaranžovaným spôsobom umožnia, aby zo záležitosti vyšiel bez straty tváre,“ myslí si Roberts. „Svet sa skrátka neoblomnej požiadavke Ruska a jeho bezkonkurenčnej vojenskej prevahe, podporovanej Čínou, prispôsobil. A teraz, keď teda na scénu svetového diania vstúpila dlho potlačovaná ruská asertivita, očakávam, že sa Washington pohne smerom ku kooperatívnejšej i mierumilovnejšej politike,“ končí Paul Craig Roberts svoj článok.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články