19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Partizánske bude krajšie – plošne opravia komunikácie a obnovia Námestie SNP i budovu radnice

Pri súčasnej finančnej mizérii miest a obcí na Slovensku samosprávy veľa financií na ich obnovu nemajú. Našťastie, občas sa nejaké v rozpočte či z príspevkov štátu nájdu. Tak, ako v prípade bývalého mesta obuvi – Partizánskeho.

Mesto Partizánske plánuje zabezpečiť plošné opravy vybraných komunikácií. Využiť na to chce na to prostriedky z rezervného fondu i výdavky z bežného rozpočtu. Počíta s tým tretia zmena rozpočtu mesta, ktorú na svojom rokovaní v utorok 27. júna schválili mestskí poslanci.

Financie pôjdu aj na kanalizáciu a verejné osvetlenie

Na plošné opravy komunikácií vyčlenila radnica financie z rezervného fondu vo výške takmer 118-tisíc eur a ďalších 47-tisíc eur na tento účel presunula z bežných výdavkov, ktoré boli pôvodne určené na údržbu chodníkov. Mesto plánuje opraviť šesť úsekov komunikácií, štyri v mestských častiach Štrkovec, Šimonovany, Malé Bielice, Návojovce a dve na sídlisku Šípok. Ide o projekty z lokálnych investičných rozpočtov, pre jednoduchosť čerpania ich mesto bude financovať z rezervného fondu a po dokončení financie vyrovná s rozpočtami jednotlivých mestských častí.

Nitra: Mesto si vezme desaťmiliónový úver na investičné akcie

Mesto rovnako presunulo nevyčerpané prostriedky z prijatého úveru v celkovej výške približne 285-tisíc eur na dofinancovanie druhej etapy obnovy Námestia SNP a Parku J. A. Baťu. Na túto investíciu vyčlenilo na základe výsledku verejného obstarávania aj 100-tisíc eur z rezervného fondu. „Ďalšie akcie, ktoré sme rovnako plánovali financovať z úveru, a to kanalizácia Návojovce vo výške 21.500 eur a rekonštrukcia verejného osvetlenia na Nitrianskej ulici v hodnote približne 95-tisíc eur, budeme financovať z rezervného fondu,“ doplnila vedúca oddelenia finančného riadenia mestského úradu (MsÚ) Miriam Ručkayová.

Dve škôlky v Prievidzi bude čerpať energiu z obnoviteľných zdrojov

Z rezervy, ktorú má mesto určenú na prípravnú a projektovú dokumentáciu, navrhlo podľa nej vyčleniť 12-tisíc eur na vypracovanie konceptu obnovy budovy MsÚ, ktorú chce v budúcnosti financovať z plánu obnovy, ďalších 5000 eur pôjde na statické posudky na mestské budovy, kde plánuje umiestniť fotovoltické panely. Z výnosu z podielovej dane presunie radnica 77-tisíc eur na splátky úrokov úverov. „Dôvodom je vývoj úrokových sadzieb na medzibankovom trhu, keďže úrokové sadzby našich úverov vzrástli z 0,99 percenta na sadzbu 4,59 percenta,“ dodala Ručkayová.

TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x