18.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Dve škôlky v Prievidzi bude čerpať energiu z obnoviteľných zdrojov

Materské školy (MŠ) na Ulici J. Matušku a Nábreží sv. Cyrila budú čerpať energiu z obnoviteľných zdrojov. Využijú na to fotovoltické panely. Oba projekty v celkovej hodnote takmer 52.900 eur samospráva financuje zo zdrojov Európskej únie. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zuzana Krajčiová.

„Mesto počíta s osadením monokryštalických fotovoltických panelov na výrobu elektriny bez batériového úložiska pre obe materské škôlky s výkonom desať kilowatt-peakov pre každú škôlku,“ spresnila Krajčiová.

Objekty pre projekt podľa nej vybrala radnica na základe analýzy okolia, úlohu zohrali vonkajšie vplyvy, realizácia rekonštrukcie strechy a analýzy dosiahnuteľnej úspory, teda zníženia prevádzkových nákladov. Prioritou bolo dosiahnutie efektívnej, ekologickej výroby elektrickej energie z lokálneho obnoviteľného zdroja energie, kde je predpoklad zníženia prevádzkových nákladov na elektrickú energiu a postupná nezávislosť od centrálnej siete, skonštatovala Krajčiová.

„Samospráva považuje za úspech, že sa jej podarilo pripraviť kvalitné projekty, ktoré získali financovanie z operačného programu Kvalita životného prostredia,“ zhodnotil vedúci referátu pre projekty a investície mesta Ivan Benca.

Radnica by podľa neho s využívaním fotovoltických panelov postupne pokračovala aj pri ďalších objektoch. „Záležať však bude na tom, aké výzvy budú vyhlásené a či budeme schopní pripraviť všetky potrebné podklady v termínoch,“ dodal.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x