13.1 C
Nitra
utorok, 16 apríla, 2024

Omikronom to nekončí, máme tu „IHU“. Takže, držte si klobúky, covidový let k novým a novým mutáciám pokračuje ďalej

A kolotoč sa roztáča ďalej. Pýtate sa aký? Nuž ten s novými mutáciami COVID-19. Ešte sa neskončila Delta, poriadne nenastúpil Omikron, a už sa na svetlo sveta vytiahol ďalší. Zrejme pre istou, keby Omikron pri strašení nezaberal.

Kto už konečne povie „DOSŤ“!? Komu toto všetko vyhovuje? Situácia so stále novými a novými variantami iba potvrdzuje slová viacerých vedcov, že čím viac sa bude vakcinovať, tým viac sa budú vytvárať nové a nové mutácie. Kto si spomenie ako sa po svete rozšírila smrtonosná epidémia Španielskej chrípky tomu dôjde, že situácia sa po vyše 100 rokoch opakuje. Opäť tu je očkovanie, ktoré… Malo za dôsledok viac mŕtvych ako samotná chrípka. Tentoraz, podľa portálu cas.sk, objavili nový variant COVID-19 vedci vo Francúzsku. Dali mu predbežne označenie „IHU“.

WHO zatiaľ „IHU“ nezaradila medzi monitorované varianty. Zatiaľ…

„IHU“ sa podľa webového portálu Business Insider údajne vyznačuje vyšším počtom mutácií ako variant Omicron. Vedci približne 12 prípadov tohto nového variantu detegovali neďaleko juhofrancúzskeho mesta Marseilles.Zistili ho u cestujúcich, ktorí prišli z afrického Kamerunu. Variant s označením B.1.640.2 prvýkrát objavili výskumníci z inštitútu IHU Méditerranée, preto zrejme dostal pracovné označenie „IHU“. Na tzv. hrotovom proteíne (spike proteín), pomocou ktorého sa spája s ľudskými bunkami, má mať až 46 mutácií. Vedcom sa zatiaľ nepodarilo zistiť či je nákazlivejší než doposiaľ známe podoby koronavírusu, alebo či vyvoláva závažnejšie ochorenie. Okrem Francúzska zatiaľ prípady „IHU“, disponujúceho atypickou kombináciou mutácií, nehlásila žiadna iná krajina sveta a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho zatiaľ nezaradila medzi monitorované varianty.

Šialené: Čím viac sa očkuje proti Covidu, tým viac bude Covid mutovať! Časté očkovanie podnecuje vírus k sebaobrane a k tomu, aby mutoval

Podľa štúdie zverejnenej na zdravotníckom portáli medRxiv variant „IHU“ obsahuje mutáciu E484K, vďaka čomu je odolnejší voči vakcínam. Má tiež mutáciu N501Y – prvýkrát objavenú na variante alfa – o ktorej sa odborníci domnievajú, že môže zrýchľovať prenos vírusu. Podľa vedcov tieto pozorovania opäť „ukazujú nepredvídateľnosť vzniku nových variantov koronavírusu SARS-CoV-2 a ich zavlečenia zo zahraničia. Okrem toho ilustrujú náročnosť kontroly takéhoto zavlečenia a následného šírenia“. Renomovaný epidemiológ Eric Feigl-Ding však na Twitteri uviedol, že nové varianty koronavírusu sa objavujú neustále, čo ale nevyhnutne neznamená, že budú nebezpečnejšie. Dodal, že „to, čo robí variant nebezpečnejším, je jeho schopnosť šíriť sa vďaka počtu mutácií, ktoré obsahuje“. Takže, vážení, pripravme sa na ďalšie kolo vakcinácií, zákazov a – pokusov na ľuďoch. Tých totiž nikdy nie je dosť. A navyše, keď sú „dobrovoľné“.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články