16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

OĽANO: Poslanci očakávajú, že parlament opätovne schváli novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Poslanci hnutia OĽANO očakávajú, že parlament opätovne schváli novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Hnutie to uviedlo v tlačovej správe. Novelu Národnej rade SR vrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Legislatívne zmeny pripravili poslanci hnutia OĽaNO Peter Kremský a Milan Kuriak. Jej cieľom je zamedziť aktivistom „nezmyselnými pripomienkami“ naťahovať a blokovať povoľovacie procesy, respektíve žiadať finančné prostriedky za to, že s tým prestanú.

Domáce ÚDENIE bude obmedzené zákonom! V návrhu sa spomína obmedzenie chovu hospodárskych zvierat, kúrenia v krbe…

„Čo na to povedať? Žiaľ, výpalníci v bielych golieroch majú teraz dôvod na úsmev. Vyjadrenie prezidentky je plné ideologických a nezmyselných argumentov. Náš zákon sleduje iba to, aby sa výstavba ciest, obchvatov, tovární ale aj bytoviek nenaťahovala, nepredražovala a nekomplikovala pre špekulantov, ktorí si zo zle regulovaného právneho prostredia spravili špinavý biznis-model,“ uviedol predseda hospodárskeho výboru parlamentu Kremský. Poslanec Kuriak doplnil, že všetky argumenty hlavy štátu v neprospech legislatívy je možné vyvrátiť. Je presvedčený, že novela prináša zjednodušenie a spresnenie povoľovacieho procesu. „Zároveň obmedzuje subjekty, ktoré sa vyhlasujú za ‚zástupcov verejnosti‘, v skutočnosti však možnosti pripomienkovania zneužívajú na osobný prospech,“ doplnil.

Kremský je toho názoru, že novela žiadnym spôsobom neobmedzuje ústavné právo občanov na priaznivé životné prostredie, a ani právo na informácie o ňom. Podotkol, že okrem nich je ústavne ukotvené i právo na spravodlivé konanie, kam podľa neho spadá aj konanie bez zbytočných prieťahov. „Veríme, že všetky tieto práva treba udržiavať vo vzájomnom súlade a vyváženosti, čo nás aj viedlo k návrhu tohto zákona. Preto očakávame, že väčšina poslancov parlamentu opätovne schváli navrhnuté zmeny v prospech občanov Slovenska,“ zakončil Kremský.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články