12.6 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Pôvodný typ poznávacích značiek bude majiteľom áut vydávaný do vyčerpania zásob

V súčasnosti sa na dopravných inšpektorátoch nachádzajú ešte skladové zásoby pôvodných tabuliek s evidenčným číslom vozidla (poznávacích značiek), preto budú v prechodnom období naďalej vydávané majiteľom áut až do ich vyčerpania. Ako ďalej informovalo Ministerstvo vnútra SR, prvé kusy tabuliek s novým dizajnom by mohli byť dodané inšpektorátom v blízkej dobe.

„Ak občan požiada o pridelenie evidenčného čísla vytvoreného individuálne na základe požiadavky, napríklad vo forme krstného mena, bude mu vydaná takáto tabuľka s novým dizajnom aj v prechodnom období,“ uviedol rezort. Doplnil, že nové tabuľky sa vyrábajú v Banskej Bystrici v Automobilových opravovniach ministerstva. „Za tabuľky sa bude platiť takmer o štvrtinu menej ako u externého dodávateľa. Za štyri roky by sa tak malo usporiť približne 4,8 milióna eur,“ dodalo ministerstvo.

Nové tabuľky s evidenčných číslom vozidla už nebudú obsahovať skratku okresu. Zároveň budú podľa novely zákona o cestnej premávke účinnej od tohto roku evidenčné čísla viazané na vozidlo, nie na majiteľa. Novela zákona zároveň umožní vlastníkovi ponechať si pri predaji vozidla tabuľky s evidenčným číslom, ktoré následne môže prideliť na svoje ďalšie vozidlo. Ruší sa aj dvojkrokový prepis auta, pri ktorom najskôr pôvodný vlastník odhlási vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte a potom ho nový vlastník prihlási na svojom inšpektoráte. Tabuľky s evidenčným číslom sa menia aj po vizuálnej stránke.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články