17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

OĽANO: K návrhu zákona o pomoci tehotným ženám

ASŤ POSLANCOV OĽANO PODALA POZMEŇUJÚCI NÁVRH K ZÁKONU O POMOCI TEHOTNÝM ŽENÁM

Predlžovanie čakacích lehôt, zákaz reklamy, horšia informovanosť, či právna neistota. Aj to sú podľa viacerých poslancov klubu OĽANO riziká návrhu zákona z dielne Kresťanskej únie.

Po konzultáciách s odborníkmi pripravili pozmeňujúci návrh, ktorým chcú všetky obmedzenia, či reštrikcie vypustiť a prijať iba tú časť návrhu, ktorý je zameraný na ekonomickú a sociálnu pomoc. „Našim cieľom je zamerať sa na skutočnú pomoc ženám bez toho, aby bol akýmkoľvek spôsobom obmedzený prístup k interrupciám. Vidíme aké vášne tento návrh zákona vyvolal v už dosť polarizovanej spoločnosti. Preto ideme cestou hľadania prienikov medzi liberálmi a konzervatívcami a náš pozmeňujúci návrh je zameraný na prospešné body návrhu zákona,“ zdôraznil poslanec Andrej Stančík.

Hlavným cieľom pozmeňujúceho návrhu je podľa Kristiána Čekovského ponechanie čakacích lehôt v súčasnej podobe – t.j. 48 hodín. „Aj keď väčšina európskych krajín nemá žiadne čakacie lehoty, rozhodli sme sa nevzbudzovať vášne ich úplným zrušením a v tejto otázke presadzujeme status quo. Okrem toho chceme zlepšiť informovanosť o dostupnosti zdravotníckych zariadení, ktoré poskytujú interrupcie na žiadosť ženy a to zverejnením na webe ministerstva zdravotníctva, či v ďalších materiáloch. V platnosti by mali podľa nás ostať aj súčasné vyhlášky, ktoré chce predložený návrh zákona rušiť, keďže v lekárskej praxi by to mohlo spôsobiť stav právnej neistoty. Niektoré ustanovenia sú dokonca v priamom rozpore so súčasnými právnymi predpismi, napr. zákaz reklamy, či poskytovanie nových informácií zo strany tehotných žien a preto ich navrhujeme tiež úplne vypustiť,“ vysvetlil Čekovský.

OĽANO: K návrhu zákona o pomoci tehotným ženám

O jednotlivých návrhoch pozmeňovacieho návrhu sa bude hlasovať zvlášť. „Každý poslanec sa sám bude môcť rozhodnúť, ktoré ustanovenia predloženého zákona považuje za vhodné ponechať a ktoré radšej vypustiť. Poslanci tak majú v rukách to, v akej podobe sa budú poskytovať interrupcie, a tiež, ako bude vyzerať sociálna a ekonomická pomoc pre tehotné ženy,“ doplnila poslankyňa Anna Mierna.

OĽANO: K návrhu zákona o pomoci tehotným ženám

Viacerí poslanci klubu OĽANO sa zhodujú, že predložený návrh zákona prináša aj pozitívne sociálne a ekonomické opatrenia, avšak v súčasnej podobe ho nedokážu podporiť. „Veríme, že v druhom čítaní sa na dôležitých úpravách zhodnú poslanci naprieč politickým spektrom a výsledný zákon by bol prínosom pre tehotné ženy a rodiny na Slovensku bez zbytočných komplikácií,“ uzavrela Martina Brisudová.

Pod pozmeňujúci návrh sa podpísalo 17 poslancov hnutia OĽANO.

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články