28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

„Odvážnemu“ premiérovi Hegerovi je vraj ľúto, že Slovákov sklamal, no čas už vrátiť nedokáže. Škoda, lebo…

Vojna na Ukrajine nie a nie poľaviť, pretože Rusko si ide tvrdo za svojím. Cieľom sa zatiaľ míňajú aj rokovania o mieri, o ktoré sa pokúšajú politici z rozličných kútov sveta. Plné ústa podpory vlády v Kyjeve majú i tí slovenskí, lenže teraz sa náš premiér ukázal ako pravý „hrdina“.

Podporu ukrajinskej vláde a jej ľudu sa do Kyjeva vybrali osobne vyjadriť premiéri z Česka, Poľska aj Slovinska. Pozvanie dostal aj náš Eduard Heger, no ten pustil do gatí a vraj na odporúčanie našich bezpečnostných zložiek zostal radšej doma. V statuse ho za to, okrem množstva Slovákov, skritizoval i člen strany Smer-SD Marián Kéry, podľa ktorého náš premiér nenabral odvahu pridať sa k premiérom Česka, Poľska a Slovinska a podporiť priamo v Kyjeve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Títo lídri svojich nezávislých európskych štátov sa ničoho neboja

„Slovensko nemá na premiérskej pozícii lídra. A to je to najväčšie bezpečnostné riziko v týchto ťažkých časoch,“ píše hneď v úvode Kéry, podľa ktorého platí, že kto sa bojí, nech nejde do lesa. „Inak povedané, na to, aby sme v živote niečo dosiahli a najmä aby sme boli skutočnými lídrami, potrebujeme odvahu,“ uvádza ďalej smerák, a dodáva, že slovenský predseda vlády Eduard Heger ukazuje odvahu iba vtedy, keď je ďaleko od pomyselného lesa. Vtedy vraj dokáže odvážne tvrdiť hocičo. „Ale aby spolu s premiérmi Poľska, Českej republiky a Slovinska odišiel vlakom do Kyjeva, aby podporil ukrajinského prezidenta Zelenského a cez neho aj samotných Ukrajincov, na to odvahu nenabral. Že vraj mu to naše bezpečnostné zložky neodporúčali,“ konštatuje ďalej Kéry, podľa ktorého premiér mohol a mal ísť so svojimi partnermi.

„Bezpečnostné zložky Česka, Poľska a Slovinska určite tiež z tejto cesty kvôli bezpečnostným rizikám nadšené neboli. Na rozdiel od Hegera, premiéri ďalších troch krajín však buď sami dobre vedia, alebo im to naznačili ich poradcovia, že sú okamihy, kedy je dôležité symbolicky vyjadriť podporu tomu, kto sa ocitol v úzkych. Kto bojuje proti silnejšiemu protivníkovi boj, ktorý si sám nevybral,“ píše smerácky poslanec nášho parlamentu. „Títo vážení ľudia, lídri svojich nezávislých európskych štátov, sa ničoho neboja – viac sa obávajú o náš osud, sú tu, aby nás podporili,“ ocenil ukrajinský prezident návštevu premiérov Česka, Poľska a Slovinska. „Slovenský premiér Eduard Heger do pozície lídra žiaľ nedorástol. A to je v ťažkých časoch, ktoré žijeme, pre našu krajinu to najväčšie bezpečnostné riziko,“ končí svoj statuse Marián Kéry.

Marián Kéry: Nesúhlasím s veľkohubými vyjadreniami premiéra Hegera, aby sme sa odstrihli od ruského plynu a ropy

Cestu na Ukrajinu mu neodporúčali naše bezpečnostné zložky

„Odvážnemu“ premiérovi Hegerovi je vraj ľúto, že Slovákov sklamal, no čas už vrátiť nedokáže. Škoda, lebo...
Výraz tváre nášho premiéra Eduarda Hegera hovorí celkom jasne o tom, čo si o svojej (ne)ceste na Ukrajinu a jeho prípadnej ľútosti s týmto krokom myslí. Zdroj: screenshot video

Áno, bezpečnostné zložky možno nášmu premiérovi neodporúčali cestu na Ukrajinu, no ak to zvládli traja jeho kolegovia, a tiež zrejme so strachom v duši, tak prečo by to nemal zvládnuť aj Eduard Heger? Ibaže by bol jeho strach väčší ako jeho reči o podpore statočného ukrajinského ľudu. Niektorý z našich politikov pred krátkym časom poznamenal, že keby u nás došlo k niečomu takému ako na Ukrajine, tak naši vládni „hrdinovia“ by sa poukrývali do najhlbších dier. A postoj premiéra Eduarda Hegera to iba potvrdzuje. Smutné bolo aj to, ako sa pokúšal obhajovať svoj čin a akože ho „ľutovať. Výraz jeho tváre na tlačovke hovoril viac ako jasne.

Eduard Heger: Slovensko je príkladom solidarity a ľudskosti

„Hovoril som, že to musím prebrať s našimi bezpečnostnými zložkami, ktoré mi jasne neodporučili necestovať, a preto som sa takto rozhodol,“ vyviňoval sa na tlačovke Heger. „Čas už nevrátim, takže je mi ľúto ak som niektorých ľudí na Slovensku sklamal,“ dodal s miernym úškrnkom na tvári náš premiér, podľa ktorého to nebola otázka strachu, ba teraz by už zrejme svoj krok prehodnotil. Kto vie čítať medzi riadkami určite pochopil ako veľmi mu je to ľúto… A ak už hovoril o vrátení času, tak pri týchto jeho slovách si určite mnohí Slováci určite ťažko povzdychli. Možno aj oni by totiž radi vrátili čas – pred voľby v roku 2019.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články