15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Eduard Heger: Slovensko je príkladom solidarity a ľudskosti

Podľa Ursuly von der Leyen je Slovensko príkladom solidarity a ľudskosti, napísal dnes na sociálnej sieti facebook slovenský premiér Eduard Heger.

Poďakovanie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen za obrovskú mieru solidarity, ktorú sme prejavili Ukrajine, patrí najmä vám, občania.

Cez konkrétne príklady príbehov Slovákov a Sloveniek poukázala, že sme spolu s Ukrajinou jedna rodina. Vážim si, že predsedníčka komisie prišla osobne poďakovať slovenským občanom za to, ako ukážkovo sa staviame ku kríze na Ukrajine.

A my naozaj robíme všetko pre to, aby sa Ukrajinci a Ukrajinky u nás cítili ako doma. Počas jej bratislavskej návštevy zaznelo aj dôležité posolstvo. Ursula von der Leyen oznámila, že utečenci z Ukrajiny okamžite dostanú povolenie na pobyt v EÚ na jeden rok.

Slovensko už teraz môže byť príkladom, ako takéto opatrenia prijímať na národnej úrovni, a to vďaka zavedeniu statusu dočasného útočiska. Ľudia, ktorí sa rozhodnú prečkať vojnu na Slovensku, tak môžu u nás pracovať, prihlásiť deti do škôl či žiadať o zdravotnú starostlivosť. EÚ sa chce rovnako podieľať aj na finančnej pomoci Ukrajincom a Ukrajinkám, ktorí hľadajú bezpečie a novú životnú perspektívu v členských štátoch.

Eduard Heger: Slovensko je príkladom solidarity a ľudskosti
Zdroj: FB

Ursula von der Leyen rovnako ako vláda Slovenskej republiky zastáva názor, že Ukrajina patrí do EÚ. Obaja sme ocenili jednotnú a rýchlu reakciu Európy, ale aj sveta. Na pôde organizácie Spojených národov dnes ruskú agresiu odsúdilo 141 krajín. To, že je EÚ súdržná v postoji voči Rusku, dokazujú aj najprísnejšie sankcie, aké boli doteraz v jej histórii udelené a majú za cieľ zastaviť Rusku možnosti financovať vojnu.

Zhodli sme sa, že vojna na Ukrajine potvrdzuje potrebu odpútania sa od energetickej závislosti na Rusku.

Zdroj: FB

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články