13.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Ocenenia Roma Spirit už poznajú svojich víťazov

Ocenenia Roma Spirit už poznajú svojich víťazov. V poradí 14. ročník podujatia, ktoré oceňuje a verejnosti približuje aktivity organizácií a jednotlivcov zamerané na podporu integrácie rómskej menšiny, sa konal 26. novembra v Prešove. Záznam zo slávnostného udeľovania ocenení Roma Spirit 2022 odvysiela RTVS 8. decembra o 20:10 na Dvojke.

Ocenenia Roma Spirit už poznajú svojich víťazov
Cesta von, zdroj: fb Cesta von

Ocenenie v kategórii mimovládna organizácia získalo občianske združenie Cesta von. Porota ho ocenila za včasnú ranú starostlivosť v prostredí generačnej chudoby. Roman Čonka si odniesol za svoju viac ako dvadsaťročnú systematickú novinársku a redaktorskú činnosť ocenenie v kategórii médiá. V kategórii osobnosť získal cenu komunitný líder Marián Bubenčík, ktorý prostredníctvom komunitnej práce systematicky menil životy ľudí. Autor a protagonista autobiografickej monodrámy Róm z perinky – Enter Majority František Balog triumfoval v kategórii Kultúra. V kategórii spoločnosť a zamestnávateľ získala ocenenie Tesco Stores SR, a.s. za dlhoročný prístup pri vytváraní inkluzívneho pracovného prostredia pre ľudí so sociálnym znevýhodnením. V kategórii obec a mesto uspela obec Varhaňovce v okrese Prešov. Za obhajovanie práva detí z Hermanoviec počas súdneho procesu nezákonnej segregácie vo vzdelávaní si cenu v kategórii čin roka odniesla Poradňa pre občianske a ľudské práva.

„Lovári“ spod Zobora chcú zmeniť život rómskej komunity k lepšiemu, pridal sa k nim aj známy muzikant!

Do medzinárodnej odbornej poroty zasadol veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Nigel Baker, veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Gautam A. Rana, programový manažér pre rómske a sinti otázky z Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva Cristi Mihalache a riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. Do kresiel Poroty čin roka zasadli viacerí finalisti a laureáti ocenenia Roma Spirit z ostatných ročníkov. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Za 14 ročníkov bolo na ocenenie Roma Spirit nominovaných 1982 aktivít, projektov, organizácií a výnimočných osobností. Ocenenie si prevzalo už 90 laureátov. Autorkou myšlienky Roma Spirit je Ľubomíra Slušná–Franz, prezidentka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC). ACEC je mimovládna organizácia, ktorej poslaním je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, vzdelávanie a vytvárať priestor pre prehlbovanie vzájomnej komunikácie. Informácie poskytla Michaela Miháliková z ACEC.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články