17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

„Lovári“ spod Zobora chcú zmeniť život rómskej komunity k lepšiemu, pridal sa k nim aj známy muzikant!

Voči Rómov je veľa predsudkov. To by sa ale malo zmeniť. Lovári, občianske združenie, chce začať práve v meste pod Zoborom. Práce sa neboja, ba práve naopak, plánov ako zlepšiť život Rómov, majú veľa.

Ľudia za totality museli pracovať. A platilo, že všetci. Po „nežnej“ revolúcii sa to ale zmenilo, väčšina  Rómov z rozličných dôvodov stratila prácu. To sa, prirodzene, odrazilo na ich živote, ktorý pomaly upadal, až sa mnohí dostali na okraj spoločnosti. Novovzniknuté Občianske združenie Lovári v Nitre to však chce zmeniť. 

Chcú povzniesť vedomie aj vzdelanie Rómov

Ľudia si už akosi zvykli, že okolo rómskych príbytkov je neporiadok. Zle to s touto menšinou vyzerá aj vo vzťahu k povinnostiam ich detí v škole, takže bieli „gádžovia“ sa od nich dištancujú a svoje deti radšej berú do iných škôl.

Obrovský šok: Najbližší malého Samka sú zdesení, za jeho nepochopiteľnú smrť nebude pykať nikto!

Toto ale chcú pod Zoborom zmeniť. A to samotní Rómovia.

„Naše OZ Lovári vzniklo v júli minulého roku. Chceme zužitkovať poznatky zo života medzi Rómami na to, aby sme ovplyvnili to, že žiť sa dá aj lepšie,“ prezradil Jaroslav Bihary, ktorý je jedným zo spoluzakladateľov OZ Lovári.

„Lovári“ spod Zobora chcú zmeniť život rómskej komunity k lepšiemu, pridal sa k nim aj známy muzikant!
Jaroslav Bihary, zdroj:fb

Mimochodom, Lovári je označenie Rómov, ktorí žijú v Nitre a jej širšom okolí. „Chceme povzniesť nielen vedomie, ale aj vzdelanie Rómov, aby bolo lepšie. Vieme, že začať musíme od detí, ale ruka v ruke s nimi budeme pracovať aj s ich rodičmi, či podpornými inštitúciami, lebo len tak môžeme pozdvihnúť životnú úroveň“ hovorí Jaroslav Bihary.

„Lovári“ spod Zobora chcú zmeniť život rómskej komunity k lepšiemu, pridal sa k nim aj známy muzikant!
Alexander Mamuko Bihari, zdroj: Život

„Pomoc Rómom chceme rozšíriť nielen na Borovú ulicu v Nitre, ale aj do iných lokalít mestských častí, kde žijú Rómovia,“ prízvukuje Jaroslav Bihary.

A ako to chcú robiť? „Začali sme neformálnymi stretnutiami na rôznych úrovniach  a nadviazaním spolupráce s externými odborníkmi z oblastí, ktoré sme spoločne vyhodnotili za dôležité a kľúčové. Neskôr tým, že sme napísali otvorený list a odovzdali sme ho pri oficiálnom pracovnom stretnutí k rukám primátora, v ktorom sme ho požiadali o účasť v komisiách mestského zastupiteľstva ako je bytová komisia, komisia školstva, životného prostredia či zahraničných vecí, kde by sme chceli rozvíjať spoluprácu z našej strany okrem iného aj na tejto úrovni, nakoľko si považujeme za dôležité byť súčasťou v prospech všetkých obyvateľov,“ dodáva ďalší spoluzakladateľ OZ Lovári Alexander „Mamuko“ Bihari. (Viac si o tomto výbornom muzikantovi prečítajte v Živote)

„Podarilo sa nám zmobilizovať komunitu v Nitre, ktorá predstavuje asi 2500 Rómov. Vytvorili sme Rómsku radu, a tá sa skladá z členov, ktorí sú v jednotlivých mestských častiach. Sú to ľudia, ktorí v nich dokážu ovplyvniť veci, ktoré sú tam vnímané ako zlé,“ konštatuje Alexander Bihari.

Cieľov je niekoľko, práce sa ale neboja

Tým, že toto celé naštartovali, vnímajú zakladatelia OZ Lovári už teraz tak, že to má veľmi pozitívny vplyv na Rómov, ktorí sa sami chcú zapájať do činností smerujúcich na zlepšenie životov, a že konečne sa niečo pre nich deje.

Igor Kršiak, kandidát na primátora Nitry: Voliči by si mali všímať, kto vlastne kandidát je a čo im môže ponúknuť

„Chcú spolupracovať na tom, aby deti chodili do školy tak, ako sa má, a aby mali okolo seba poriadok. Chceme, aby naša práca bola systematická a nie iba jednorazová, či krízová, lebo iba tak môžeme dosiahnuť pozitívny výsledok. Vieme, je to beh na dlhé trate, ale my sme sa do toho pustili a veríme, že ľudí presvedčíme, že to malo a má svoj zmysel,“ netají „Mamuko“.

„Lovári“ spod Zobora chcú zmeniť život rómskej komunity k lepšiemu, pridal sa k nim aj známy muzikant!
Pracovné stretnutie

Občianske združenie zatiaľ nemá svoje komunitné centrum, no jeho zakladatelia veria, že aj toto sa v spolupráci s mestom zmení. „Chceli by sme, aby tam mali deti aj dospelí miesto, kde sa budú stretávať a za asistencie skúsenejších ľudí robiť rozličné krúžky či už pre deti, alebo dospelých,“ dopĺňa Jaroslav Bihari, podľa ktorého chcú, aby deti po škole nezostávali na uliciach, ale mali zmysluplnú zábavu.

Rómovia z OZ Lovári chcú odstrániť aj segregáciu detí v školách a docieliť to, že budú opäť sedieť v laviciach spolu rómske aj nerómske deti. „V Nitre máme tri už takmer čisto rómske školy, pretože nerómski rodičia tie svoje zobrali preč. Toto by sme chceli odstrániť, lebo chceme, aby boli patrične vzdelané aj naše rómske deti,“ netají „Mamuko“, ktorý by rád do riešenia tohto problému zapojil nielen minoritné, teda rómske obyvateľstvo, ale aj to majoritné.

Rómovia spod Zobora teda chcú začať meniť život svojej komunity k lepšiemu, čomu majú tiež napomôcť brigády, ktoré robia pre to, aby bol okolo ich obydlí poriadok. „Pripravujeme aj ďalšie brigády aby sme dokázali, že to s čistotou myslíme vážne. Ak zvládneme toto, tak ľudia určite pochopia, že naša práca zmysel má. A okrem toho, ako sme už spomínali, sa budeme venovať i tomu, aby deti chodili riadne do školy a venovali sa učeniu nielen tam, ale aj doma,“ doplnil Jaroslav Bihari.

„Lovári“ spod Zobora chcú zmeniť život rómskej komunity k lepšiemu, pridal sa k nim aj známy muzikant!
Aktivity združenia môžete sledovať aj na fb Lovari Nitra

Ambíciou je rozšíriť sa a pomôcť aj inde

V Nitre žije najväčšia olašská komunita Rómov na Slovensku a projekt, ktorý rozbieha Občianske združenie Lovári je doslova unikátny, pretože vychádza z jej vnútra. „Toto je skutočne inovatívna vec a najmä šanca posunúť sa vpred a byť vzorom i pre ostatných Rómov na Slovensku. Nielen tých olašských.

„Lovári“ spod Zobora chcú zmeniť život rómskej komunity k lepšiemu, pridal sa k nim aj známy muzikant!
Rómska rada OZ Lovári. Zdroj: youtube.com

Lovári znamená v preklade koniari, pretože vo svojej histórii sa zaoberali najmä koňmi. A keďže my sme sústrední najmä v Nitrianskom kraji, preto sme dali občianskemu združeniu, ktoré je zatiaľ iba pre tento región, názov Lovári. Prirodzene, ambíciou je rozšíriť sa aj inde, no najskôr chceme náš cieľ dosiahnuť tu, a keď uvidíme, že to ide, tak veľmi radi pomôžeme aj v iných slovenských lokalitách,“ priznávajú zhodne spoluzakladatelia.

YouTube video

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články