24.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Obranu Slovenska by mohli posilniť vojaci NATO, rozhodne vláda a parlament

Východné krídlo NATO, vrátane Slovenska, by sa malo vojensky posilniť, ako je to v súčasnosti v Pobaltí. Avizujú to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že ak bude návrh NATO konkretizovaný, predložia ho vláde SR i Národnej rade SR.
      

Naď zatiaľ nevie presne povedať, aká veľká vojenská jednotka NATO by na Slovensko mohla prísť. Išlo by však o niekoľko stoviek vojakov. „Jednotka by mala byť zložená z krajín geograficky blízkych Slovensku,“ vyhlásil s tým, že vojaci NATO by mali zvýšiť obranyschopnosť Slovenska.
      Naď spoločne s Korčokom informovali o rannom zasadnutí Severoatlantickej rady Severoatlantickej aliancie, kde sa navrhli opatrenia, ktoré sa momentálne schvaľujú. „Spojenci, vrátane Slovenska, požiadali o aktiváciu článku štyri, to znamená bezpečnostné konzultácie. Na základe tohto rokovania a ďalších krokov urobíme rozhodnutia zodpovedné voči SR, aby sme zabezpečili bezpečnosť, obranu a nedotknuteľnosť krajiny,“ povedal minister obrany.

J. Naď: Považujeme za nepravdepodobné, že by Rusko napadlo SR
      

Šéf slovenskej diplomacie priblížil, že vrchný veliteľ ozbrojených síl NATO v Európe považuje za nevyhnuté posilniť východné krídlo aliancie. „Podobná štruktúra, akú má NATO v Pobaltí by podľa neho mala byť vo všetkých krajinách východného krídla, vrátane Slovenska. Ide o predsunutú obranu,“ priblížil Korčok. O tomto návrhu spolu s ministrom obrany informovali Bezpečnostnú radu SR a slovenskému veľvyslancovi pri NATO dali súhlas, aby sa začali takéto plánovacie kroky. „Keď bude návrh NATO konkretizovaný, predložíme ho vláde aj parlamentu,“ podotkol Korčok.
      Naď avizuje, že na hranice Slovenska s Ukrajinou budú vyslaní aj slovenskí vojaci, tí však momentálne budú pomáhať polícii pri kontrole hranice a pri prípadnej migračnej vlne.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články