19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

NSK: Vzniká RADA SENIOROV. Kraj bude aktivity dôchodcov podporovať aj finančne

V piatok napoludnie podpísal predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, Branislav Becík, spolu s predsedníčkou Krajskej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku v Nitre Annou Oťapkovou Memorandum o partnerstve a spolupráci.

Memorandum schválili poslanci Zastupiteľstva NSK na marcovom zasadnutí. Je výsledkom iniciatívy predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, Branislava Becíka a aktívnych členov Krajskej organizácie JD. Predchádzalo mu viacero spoločných rozhovorov medzi Jednotou dôchodcov a predsedom NSK a ich spoločná intenzívna snaha o zlepšenie kvality života seniorov žijúcich v Nitrianskom kraji. Táto snaha sa na úrovni VÚC stretla s prijatím aj podporou.

Anna OŤAPKOVÁ: Seniori by mali mať financie na slušnú starobu, tak ako v iných štátoch

Vo svojej preambule potvrdzuje memorandum vôľu oboch strán spolupracovať na aktivitách, ktoré povedú ku kvalitnejšiemu a dôstojnejšiemu životu seniorov žijúcich v Nitrianskom kraji. Cieľom memoranda je využívanie skúseností a poznatkov seniorov na poskytovanie plnohodnotných služieb v sociálnej a rovnako zdravotnej oblasti. Pre tento účel vzniká aj Rada seniorov pri NSK. Župa tiež vychádza v ústrety Krajskej organizácii Jednoty dôchodcov na Slovensku v Nitre poskytnutím priestorov na stretnutia a aktivity priamo na úrade bezplatne.

NSK: Vzniká RADA SENIOROV. Kraj bude aktivity dôchodcov podporovať aj finančne
Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, Branislav Becík, podpísal v piatok napoludnie s predsedníčkou Krajskej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku v Nitre Annou Oťapkovou Memorandum o partnerstve a spolupráci.

V ďalších bodoch dáva priestor kultúrno-spoločenským podujatiam, podporuje aktivity športu, turistiky a cestovného ruchu v Nitrianskom kraji a nezabúda ani na publikačnú činnosť. Hodlá tiež morálne i finančne podporiť seniorské aktivity v oblasti ľudových tradícií, zachovania ľudovo-umeleckej tvorivosti, či zachovanie kultúrneho a duchovného dedičstva našich predkov vo folklórnej, speváckej alebo literárnej oblasti. NSK bude aj finančne prispievať na fungovanie Krajskej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku v Nitre na základe počtu ich členov. Dôležitosť prikladá taktiež vzdelávacím aktivitám, aby mohli seniori žijúci v kraji získavať a zároveň odovzdávať poznatky, zlepšovali sa v digitálnych zručnostiach a rozširovali si vedomosti rôznymi zaujímavými prednáškami.

V závere sa memorandum zmieňuje o cezhraničnej spolupráci seniorov v rámci krajín V4 a želá si vypočuť hlas seniorov prostredníctvom zástupcu z Rady seniorov prizvaním na komisiu zdravotníctva a sociálnej pomoci pri zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja. Ide o dôležitý krok vpred nielen v prospech samotných dôchodcov, ktorí sa budú môcť v každom veku neustále rozvíjať a plnohodnotne tráviť svoj čas, ale aj o krok, ktorý pozdvihne a opäť o čosi viac zomkne celú spoločnosť.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x