13.1 C
Nitra
nedeľa, 18 februára, 2024

NSK organizuje veľkokapacitné očkovania, ide však samotný KRAJSKÝ lekár príkladom?

Na úvod hneď poviem, že som dostala avízo, že lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja chodí bez rúška, ba dokonca sa na úrade hovorí, že on sám stále očkovaný nie je. Mnohým to prekáža, pretože Nitriansky samosprávny kraj organizuje veľkokapacitné očkovacie akcie, snaží sa presvedčiť ľudí, aby sa očkovať dali a toto však nie je tá najlepšia vizitka úradu.

NSK organizuje veľkokapacitné očkovania, ide však samotný KRAJSKÝ lekár príkladom?

Sama za seba poviem, že si myslím, že to, či je človek očkovaný alebo nie, je jeho súkromná vec.

Na druhej strane vnímam výzvy lekárov, politikov, aby sa osobnosti, ktoré vedia ľudí presvedčiť k očkovaniu, zviditeľnili v regióne a išli príkladom.

>>>MUDr. Miroslava Bugárová ukázala snímky covidových pľúc, prečo sa očkovať?

Preto som nedávno oslovila aj poslancov NSK s otázkou, či sa dali proti covidu očkovať.

Túto otázku som poslala aj krajskému lekárovi Nitrianskeho samosprávneho kraja. Hoci rešpektujem jeho právo na súkromie, už sa informácia o tom, či ste sa očkovať dali alebo nie, stáva informáciou verejnou. V tom zmysle, že očkovanie, prekonanie choroby a testovanie podmieňuje vstup do práce a rôznych zariadení či prevádzok.

>>>Exminister Krajčí: Chorobu roznášajú aj očkovaní

Na moju otázku nereagoval, rovnako ani na priamu otázku, či je teda pravda, že očkovaný nie je.

Na rozdiel od neho mi odpovede na otázku poslali hovorcovia vyšších územných celkov.

  • Pani doktorka Machová je plne zaočkovaná. Tento osobný údaj zverejňujeme po jej súhlase. (Žilinský samosprávny kraj)
  • V rámci Prešovského samosprávneho kraja je krajským lekárom MUDr. Martin Jakubov, ktorý je plne očkovaný proti ochoreniu Covid-19.
  • Lekárom Trenčianskeho samosprávneho kraja je MUDr. Jana Hanajíková. Údaje o zaočkovanosti zamestnancov, vzhľadom na ich citlivý charakter, župa neeviduje a neposkytuje verejnosti.
  • Lekárom Bratislavského samosprávneho kraja je Tomáš Szalay a je očkovaný.
  • Hlavným lekárom Banskobystrického samosprávneho kraja je doktor Jozef Botka a áno, je plne zaočkovaný.
  • Krajským lekárom Košického samosprávneho kraja je René Hako, je plne zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19.
  • Našim krajským lekárom je pán doktor Viliam Vadrna. Vzhľadom na dodržiavanie GDPR nie je možné informovať o tom, či je alebo nie je očkovaný. (Trnavský samosprávny kraj)
  • Nitriansky samosprávny kraj – žiadna odpoveď.

>>>Idú poslanci NSK príkladom, dali sa očkovať?

Výzvu, aby sa influenceri a regionálne osobnosti dali očkovať a tak šírili osvetu a potrebu očkovania a dodržiavania platných opatrení zverejnil na facebooku MUDr. Milan Kulkovský.

Vyzývam všetkých, ktorí sú vo svojich regiónoch verejne známymi osobnosťami, a tak i mienkotvorní, aby svojou aktivitou pomohli zdravotníkom na celom Slovensku Covid-19 poraziť. Nepodarí sa nám to v nemocniciach, ale iba pred nemocnicami. Vďaka prevencii a tou je očkovanie. Budem rád, ak sa ku kráľovnej nášho športu, Petra Vlhova (“Nečítala som hlúposti a dala sa zaočkovať.”), pridajú aj ďalší športovci, umelci a verejne známe osobnosti. Hoci by mali občania veriť nám, lekárom a vedcom, sú to práve osobnosti, ktoré majú tu moc ovplyvňovať verejnú mienku.

Rešpektujem to, že informáciu o očkovaní treba považovať za osobnú informáciu s nárokom na súkromie.

Ale ak už chceme ľudí k očkovaniu presvedčiť, prečo má problém niektorý krajský lekár, odborná autorita v rámci kraja, ktorý organizuje očkovanie, problém povedať, či sa dal očkovať? Ak sa nedal, čo považujem tiež za jeho právo, tak by mal možno svoje dôvody vysvetliť (samozrejme, znova s ohľadom na súkromie).

Veď môže ísť príkladom.

Alebo, že by sa nedal?

Vodu kážu, víno pijú…?

Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články