18.7 C
Nitra
štvrtok, 19 septembra, 2024

Nožiar Pavel Varšányi: Niektoré som si nestihol ani odfotiť…

„S ostrým remeslom“ začal ako so svojím koníčkom, postupne sa samovzdelávaním a obrovským záujmom o výrobu nožov vypracoval na umeleckého kováča a nožiara. Jeho diela sa líšia od klasických nožov oblými tvarmi, lebo strohosť ho nudí. Od prvého noža, ktorý vyrobil doslova na kolene, uplynul dosť dlhý čas a Pavel sa dnes pýši riadnou pracovnou výbavou, aby ho výroba nožov aj uživila.

Nožiar Pavel Varšányi: Niektoré som si nestihol ani odfotiť...
Pavel v dielni
Nožiar – je toto vaše remeslo a čo sa za jeho názvom  skrýva?

V dnešnej dobe je to výhradne výroba nožov. Aj keď v minulosti sa výraz nožiar  spájal aj s výrobou čepelí nožov a mečov. V mojom prípade je to výroba noža z polotovaru, certifikovaných legovaných ocelí práškovej metalurgie, kde treba dodržať presnú teplotu kalenia a výdrž na nej podľa materiálového listu. Venujem sa aj oceliam uhlíkovým, ktoré prekovávam do tvaru  čepele. Tam spadajú uhlíkové ocele certifikované, ako aj materiál starej ocele, niekedy aj doslovne vykopaný zo zeme. Staré železo a oceľ sa dajú kováčsky recyklovať.

Ako sa stať nožiarom, dá sa to u nás vyučiť?

Naučiť sa to dá samoštúdiom, ale nesmie chýbať potrebná dávka trpezlivosti, zručnosti, cit pre tvar, predstavivosť. Ďalej je veľmi vhodné vyhľadať nožiarsky kurz alebo nožiara ochotného úlohu učiteľa prijať. Škola pre nožiarov u nás nie, teda aspoň ja o takej neviem.

Nožiar Pavel Varšányi: Niektoré som si nestihol ani odfotiť...
Ako ste sa k výrobe nožov dostali vy a prečo práve nože?

Z praktického dôvodu, nože používam aj ja, tak som si nôž jednoducho chcel vyrobiť. Presne taký ako som práve potreboval (úsmev).

Máte ešte svoj prvý vlastnoručne vyrobený nôž a na čo ste ho použili, prípadne používate?

Nie, nemám. Prvý nôž som vymenil. Už som vedel, že nejako zvládnem aj druhý.

V súčasnosti tušíte koľko nožov máte na konte?

Ani nie, niektoré nože som si nestačil ani odfotiť.  Stáva sa to, keď som tlačený do nejakého termínu dodania výrobku.

Nožiar Pavel Varšányi: Niektoré som si nestihol ani odfotiť...
Zaujímavé sú aj rukoväte vami vyrobených nožov.  Pochádzajú z jedného materiálu, alebo používate rôzne a aké?

Rukoväť noža sa väčšinou skladá zo záštity a hlavice z ocele, bronzu alebo mosadze.  Je  to začiatočné a koncové ukončenie rukoväte. Hlavnú časť, za čo sa nôž drží, osádzam prírodnými materiálmi, ako paroh alebo exotické dreviny, konkrétnejšie železité drevo s veľkou hustotou. Takéto drevo sa ťažko obrába, ale výsledný efekt krásy a kvality materiálu stojí za to. Eben, turecký orech je z tých známejších, ale je celý rad krásnych drevín. Z našich oblastí má zaujímavú štruktúru javorová  koreňovica alebo agátová hrča.

Zrejmé je, že si ich neukladáte doma do vitríny, ale aj predávate. Koľko ste už predali a ťažko sa s nimi lúčite?

V začiatkoch mojej tvorby som nože zväčša daroval, vymenil za niečo, ale postupne aj začal predávať. S tým, že nôž posúvam ďalej som vyrovnaný, teší ma, ak je jeho nový majiteľ spokojný.

Zakotvili ste nielen pri nožoch, ale vyrábate k nim aj príslušenstvo. Čo teda obsahuje kompletný set vami vyrobeného noža?

Nôž, puzdro, certifikát noža. Výnimočne vyrobím aj krabicu na nôž.

Kožené puzdrá si tiež vyžadujú kvalitný materiál, odkiaľ beriete kožu?

Od spracovateľov alebo predajní na to určených. Pretože koža, z ktorej vyrobím „obal“ na nôž sa skladá niekedy z viacerých vrstiev, všetko šijem ručne, stroj by to nezvládol. Aj to som sa učil sám systémom pokus-omyl, kým som objavil tajomstvo majstrovstva.

Nožiar Pavel Varšányi: Niektoré som si nestihol ani odfotiť...
Mávate rozrobených naraz viac nožov, alebo vždy len jeden a pracujete na ňom, kým ho nedokončíte aj s puzdrom?

Viac naraz, ale aj individuálne.

Puzdra robíte rôzne, klasické, do ktorého sa nôž len zapichne, ale ak truhlicové, ktoré sa zaujímavo zatvárajú. Podľa čoho sa rozhodujete, aký oba, ktorému pridelíte?

Zohľadňujem tvar a použité materiály na noži a podľa toho sa rozhodnem. Postup – akú kožu, hrúbku kože, farbu,  raznice alebo ručne pretláčaný vzor, farba nite. Zavesenie noža, teda na čo sa nôž bude používať. Všetko má tvoriť jeden celok- nôž, rukoväť, puzdro tak, aby bola zaručená funkčnosť a estetičnosť. O toto sa snažím a ešte sa stále učím ako to vylepšiť.

Kde všade v zahraničí sa nachádzajú vaše nože?

Pokiaľ si pamätám, tak v  Česku, Nemecku, Švajčiarsku, Francúzku. Vo Švajčiarsku moje nože hodnotil prezident švajčiarskych brusičov Reto Bohlen a nože vyšli s veľmi  kladným hodnotením.

Každý váš výtvor je umelecké dielo, existujú dva rovnaké nože?

Rovnaké určite nie.

Čo je pre vás inšpiráciou pri tvorbe tvaru noža?

Sloboda tvorby.  Je to len na mne, ako bude nôž vyzerať.

Ako zistíte, že vami vyrobené dielo je naozaj kvalitné?

Každý nôž prejde testom flexibilnosti a odolnosti. Videá sú aj na mojej stránke facebook – Výroba noža.

Skúšate s nimi krájať napríklad aj mäso v kuchyni?

Samozrejme. Nakoľko robím široké spektrum nožov, nie všetky sa na túto činnosť hodia. Ale všetky sú ostré, aspoň tak, že holia chlpy na ruke.

Nevyrobili ste nikdy partnerke alebo matke nôž do kuchyne?

Partnerka taký nechce, bolo by jej ľúto ho na to použiť  a u mamy to bolo obdobné. Ale moje nože sa im  obom veľmi páčia .

Nožiar Pavel Varšányi: Niektoré som si nestihol ani odfotiť...
Bez masky by bolo brúsenie horšie ako vyfajčiť tri krabičky cigariet
Prezradíte približnú cenu vášho diela a ako dlho trvá taká výroba jedného noža?

Cena noža sa odvíja od použitých materiálov, náročnosti, vyhotovenia, je to od sto po niekoľko sto eur. Vyrábam nože na rôzne použitie,  od ťažkých loveckých,  s ktorými sa dá aj drevo sekať, až po ľahké lovecké nože, končiac art nožmi. Výroba je zväčša o ručnej práci, aj keď práci na strojoch sa nevyhnem v počiatočnej fáze výroby.  Po zakalení noža je to na 80% ručná výroba, leštenie ocele robím výhradne ručne, bez použitia strojovej leštičky. Nepoužívam pieskovanie ocele. Práškové ocele dolešťujem diamantovými pastami, a tým sa vyhýbam nultej vrstve na povrchu ocele. Pre toto je výroba náročná na čas a výroba noža môže trvať od  jedného až do niekoľkých týždňov.

Od nožov si občas musíte oddýchnuť, pri akej činnosti by sme vás našli vtedy?

Záujmov mám neúrekom, takže môj oddych od nožov je veľmi pestrý. Som športový strelec, rybár, sem tam prečítam aj nejakú knihu –  zaujíma história a literatúru faktu.

Pripravila a pýtala sa Anna Olvecká

foto: arch

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články