13.1 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Nové Mlynárce! Tak sa bude nazývať bytový komplex, ktorý by mal v Nitre vyrásť do roku 2028

Napriek vysokým cenám stavebných materiálov sa na Slovensku stavia a nové stavby sa plánujú aj do budúcna. A to najmä také, v ktorých budú bývať ľudia, pretože Slováci stále viac túžia po svojom vlastnom  „hniezdočku“.

Nitra láka nielen pracovnými pozíciami, ale aj bývaním, pretože sa tu budujú stále nové a nové bytové domy. Jeden bytový komplex má vyrásť aj v jej mestskej časti Mlynárce, kde vznikne úplne nový bytový komplex – Nové Mlynárce, ktorý má vyrásť v zastavanom území mesta Nitra. Navrhovaná činnosť pozostáva z výstavby bytového komplexu, ktorý sa bude skladať zo siedmich samostatne stojacich štvorpodlažných domov s ustúpeným podlažím. Vyplýva to zo zámeru predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). 

Nové Mlynárce! Tak sa bude nazývať bytový komplex, ktorý by mal v Nitre vyrásť do roku 2028
Vizualizácie komplexu Nové Mlynárce. Zdroj: Architektonická kancelária Csanda – Piterka

K dispozícii je sedem budov a 350 parkovacích miest

Domy budú prepojené spoločnou podzemnou hromadnou garážou s kapacitou maximálne 240 bytových a apartmánových jednotiek, max. 5 komerčných priestorov na prenájom a max. 350 parkovacích stojísk. Termín začatia a ukončenia výstavby spresní stavebník v súčinnosti s dodávateľom resp. dodávateľmi stavby pri stavebnom konaní resp. stavebných konaniach. Predbežný začiatok prípravných a terénnych prác je marec 2025, predbežný začiatok výstavby máj 2025 a predbežné ukončenie výstavby december 2027. Predbežný začiatok prevádzky je naplánovaný na január 2028. Celkové náklady na realizáciu navrhovaného zámeru vzhľadom na pohyblivosť cien technologických zariadení, v závislosti od vybraných dodávateľov budú stanovené v neskorších štádiách procesu. Predpokladané investičné náklady sú 25 miliónov eur.

Pod Zoborom pribudnú ďalšie nové byty. Postavia ich na holej lúke na Šindolke

Objekty sú navrhnuté v pôdorysnom tvare L v počte 7 domov s maximálnou výškou štyroch nadzemných podlaží a ustúpeného najvrchnejšieho podlažia. V objektoch prevažujú bytové priestory určené na trvalé bývanie. Okrem toho sa v bytovom dome Nové Mlynárce nachádzajú priestory bytovej vybavenosti ako technické priestory, odstavné priestory na bicykle, sklady, spoločenské miestnosti, priestory na parkovanie motorových vozidiel a priestory komerčnej vybavenosti. Súčasťou komplexu je aj vytvorenie rôznych zón, ktoré budú rozdelené podľa voľnočasových aktivít. Podlahová plocha apartmánov bez balkónov a terás bude 1200 m2, podlahová plocha prenajímateľných priestorov má byť 800 m2 a podlahová plocha parkovacích stojísk v hromadnej 4000 m2. Počet parkovacích stojísk v garáži max. 300, počet parkovacích stojísk na teréne max. 50.

Nové Mlynárce! Tak sa bude nazývať bytový komplex, ktorý by mal v Nitre vyrásť do roku 2028
Vizualizácie komplexu Nové Mlynárce. Zdroj: Architektonická kancelária Csanda – Piterka

Navrhované sú 1, 2 a 3 izbové byty a apartmány

Objekty sú štvorpodlažné s ustúpeným podlažím. Šesť domov má pôdorysný tvar písmena L. Siedmy dom má obdĺžnikový pôdorys. Štruktúra domov je osadená na konštrukčný modul garáží v pravouhlých tvaroch. Domy sú osadené tak, aby medzi nimi vznikali priestory, ktoré majú slúžiť aj ako verejné tak aj komunitné dvory. V domoch je navrhovaná skladba 1, 2 a 3 izbových bytov a apartmánov. Na ustúpených podlažiach prevažne 3-4 izbových bytov. Na prvom nadzemnom podlaží je ku každému bytu či apartmánu priradená záhradka. Dom A má pôdorys tvaru „L“ a max. rozmery 24,45 x 33,30 m. Dom má päť nadzemných podlaží. Dom B má obdĺžnikový pôdorys a max. rozmery 16,85 x 40,40 m. Dom má päť nadzemných podlaží. Dom C má pôdorys tvaru „L“ a max. rozmery 24,45 x 33,30 m. Dom má päť nadzemných podlaží a je zrkadlový k domu „A“.

Dobrá správa pre motoristov v Nitre: Križovatku na vjazde do Nitry z R1 na Cabajskej ceste nahradí turbo okružná križovatka

Dom D má pôdorys tvaru „L“ a max. rozmery 24,45 x 39,60 m. Dom má päť nadzemných podlaží. Dom E má pôdorys tvaru „L“ a max. rozmery 16,65 x 40,05 m. Dom má päť nadzemných podlaží. Dom F má pôdorys tvaru „L“ a max. rozmery 16,65 x 40,05 m. Dom má päť nadzemných podlaží a je zrkadlový k domu „E“. Dom D má pôdorys tvaru „L“ a max. rozmery 24,45 x 39,60 m. Dom má päť nadzemných podlaží. Predmetné objekty bude vzhľadom na ich dispozičné riešenie ako aj celkové technické a funkčné riešenie možné uvádzať do ich riadneho užívania aj postupne po jednotlivých stavebných celkoch. Navrhované stavebné objekty bude možné uviesť do prevádzky, resp. užívania po dokončení všetkých stavebných prác a po následných vydaných kolaudačných rozhodnutiach pre jednotlivé objekty, resp. stavby a technické diela.

Nové Mlynárce! Tak sa bude nazývať bytový komplex, ktorý by mal v Nitre vyrásť do roku 2028
Vizualizácie komplexu Nové Mlynárce. Zdroj: Architektonická kancelária Csanda – Piterka

Trvanie prevádzky nie je časovo ohraničené. Po ukončení výstavby jednotlivých stavebných objektov a prevádzkových súborov (inžinierske siete, komunikácie resp. bytové a apartmánové domy a pod.) nie je potrebná skúšobná prevádzka. Pozemok určený pre výstavbu je v súčasnosti nezastavaný, klasifikovaný ako orná pôda. Pred začiatkom výstavby budú vyňaté plochy ornej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Navrhovateľ v súčasnej dobe pripravuje majetkové vysporiadanie pozemkov. Dotknutá lokalita nepodlieha zvláštnemu režimu ochrany prírody.

Nové Mlynárce! Tak sa bude nazývať bytový komplex, ktorý by mal v Nitre vyrásť do roku 2028
V červenom rámiku je miesto, kde by mal do roku 2028 vyrásť bytový komplex Nové Mlynárce. Zdroj: Architektonická kancelária Csanda – Piterka

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x