23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Noc múzeí a galérií láka aj tých, ktorí za kultúrou a umením bežne nechodia

Druhá májová sobota (13. 5.) bude na Slovensku patriť celoeurópskemu podujatiu Noc múzeí a galérií. V poradí 19. ročník podujatia v netradičnom čase prinesie viacero zaujímavých aktivít pre milovníkov kultúry a umenia. Organizátori očakávajú, že priláka aj ľudí, pre ktorých je návšteva zbierkotvorných inštitúcií výnimočnou udalosťou. Do neskorých večerných hodín budú mať možnosť vidieť výstavy, autorské výklady, tvorivé dielne, animácie, divadelné predstavenia a ďalší program vo viac ako stovke lokácií na Slovensku.

Podujatie organizuje Zväz múzeí na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom (SNM), ktoré je zároveň hlavným koordinátorom múzeí a galérií v Bratislavskom kraji. V ňom si môžu návštevníci vybrať z ponuky 40 múzeí a galérií od národných inštitúcií až po menšie regionálne.

Múzeum dopravy Bratislava ponúka od 10.00 do 22.00 h prehliadku stálych expozícií s novými interaktívnymi prvkami. Napríklad funkčný model parného stroja, nové modelové koľajisko, či ukážku informačného systému z vozidla MHD.

Divadelný ústav pripravil plošnú výstavu theatre.sk, ktorá ukáže mnohotvárnosť profesionálneho divadelníctva na Slovensku. „Zachytáva rozvoj divadelnej siete a vývoj slovenských divadiel od roku 1920. Súčasťou výstavy budú aj makety, bábky a kostýmy z významných slovenských inscenácií,“ približujú organizátori.

Na komentovanú prehliadku expozície 100 rokov dizajnu pozýva Slovenské múzeum dizajnu, kde predstaví vyše 500 predmetov z oblasti dizajnu a úžitkového umenia, reprezentujúce obdobie od roku 1918 až po súčasnosť. „Počas Noci múzeí a galérií si trocha prisvietime a zameriame sa na produktový dizajn, konkrétne na svietidlá zo zbierok múzea. Kurátorky vám predstavia autorov z našej histórie i súčasnosti, zaspomínate na svietidlá, ktoré si pamätáte z detstva, a prezradíme vám, čo všetko sa nám podarilo zachrániť,“ avizuje múzeum.

České centrum Bratislava predstaví dve výstavy – 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu a 30 rokov českého spolku v Bratislave.

Bibiana chystá program plný kávy. „Budeme si o káve čítať, ale aj z kávy čítať, s kávou maľovať, s kávou modelovať. Pri šálke dobrej kávy spoznáte najkrajšie knihy Slovenska,“ pozýva návštevníkov Medzinárodný dom umenia pre deti.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x