16.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Piešťany: Alfons Mucha sa do Piešťan vráti výstavou Kvetinové svety

Na návštevu pravnuka slávneho maliara secesie Alfonsa Muchu Marcusa a otvorenie výstavy umelcových diel s názvom Kvetinové svety sa v utorok 9. mája chystajú v Piešťanoch. Podujatie sa koná v rámci projektu Muchova cesta, predstavitelia Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, Trnavského samosprávneho kraja a mesta podpíšu pri tej príležitosti memorandum o pristúpení k projektu. Informoval o tom Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

Meno Alfonsa Muchu sa s Piešťanmi viaže predovšetkým cez jeho olejomaľbu Buď pozdravený požehnaný prameň zdravia!, ktorú venoval svojho času kúpeľom na znak vďaky za uzdravenie dcéry Jaroslavy. Veľkorozmerný obraz je umiestnený nad vchodovými dverami reštaurácie hotela Thermia Palace a je oň záujem zo strany návštevníkov. Aj pre jeho pohnutý osud, keď ho v roku 2000 stadiaľ ukradli a do pátrania bol zapojený aj Interpol. V roku 2004 sa obraz podarilo zachytiť pri odovzdávaní nasadenému kupcovi. Po nutnom reštaurovaní sa na pôvodné miesto vrátil v roku 2006.

Motív diela sa stal v roku 2015 námetom známky Slovenskej pošty, ktorá získala viacero domácich ocenení i významné umiestnenie na Grand Prix de l’exposition WIPA vo Viedni, ktorá je niektorými filatelistami považovaná za najprestížnejšiu medzinárodnú súťaž o najkrajšiu známku sveta. Sám maliar v 30. rokoch minulého storočia piešťanské kúpele opakovane navštívil. Preto sa teraz stávajú súčasťou Muchovej cesty, ktorá spája moravské miesta Ivančice, Moravský Krumlov, Mikulov a Hrušovany nad Jeviškou, kde zanechal stopu.

Výstava Kvetinové svety bude od 10. mája do 31. októbra sprístupnená v Napoleonských kúpeľoch. Jej kurátorkou je propagátorka Muchovho diela vo svete, organizátorka výstav a projektov Nadácie Mucha Tomoko Sato. Prípravu výstavy v spolupráci s nadáciou podporila Krajská inovačná a rozvojová agentúra.

(tasr, fb)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x