20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Egyptologické zbierky vystavuje SNM – Archeologické múzeum do konca júna

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) – Archeologického múzea sa do konca júna môžu zoznámiť so slovenskými egyptologickými zbierkami z výstavy „Od Nílu k Dunaju, pamiatky ríše faraónov v Bratislave“. „K výstave sme pripravili autorské sprevádzania pre rodiny s deťmi aj širokú laickú verejnosť,“ uviedol pre TASR riaditeľ múzea Juraj Bartík. Autorské sprievody sa uskutočnia 13. mája počas Noci múzeí a 17. júna v rámci Európskych dní archeológie.

Lákadlom pre priaznivcov histórie či Bratislavy môže byť aj výstava „Archeológovia na stavbe Mosta SNP“, ktorá bude v priestoroch múzea na Žižkovej ulici do septembra. Výstavný projekt vznikol pri príležitosti 50. výročia otvorenia Mosta SNP a ukazuje výsledky archeologického výskumu, ktorý realizovali v súvislosti so zámerom vybudovať v Bratislave druhý most cez Dunaj. Preskúmané bolo bývalé Rybné námestie a priľahlé časti ulíc Žižkova, Židovská, Kapucínska až po Suché mýto.

Výstava predstavuje zachránené torzo hmotných pamiatok po obyvateľoch zaniknutej rázovitej štvrti starej Bratislavy v stredoveku a vo včasnom novoveku. Medzi najcennejšími nálezmi sú napríklad kuchynská a stolová keramika z domácností v Podhradí, drevené lyžice, kachlice z pecí bohatších domácností. „Pre verejnosť organizujeme k výstave aj sprievodné špecializované podujatie ´Most SNP – Archeológia, história miesta a židovskej komunity´ v spolupráci so SNM – Múzeom židovskej kultúry,“ upozorňuje Bartík na podujatie počas Európskych dní archeológie (16. – 18. 6.).

(tasr, wikipedia)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x