8.1 C
Nitra
streda, 21 februára, 2024

NKÚ: Porušenia zákonov pri vyplácaní poľnohospodárskych DOTÁCIÁCH sa za posledné tri roky pohybujú v MILIÓNOCH

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) našiel zásadné problémy a porušenia zákonov pri poľnohospodárskych dotáciách.

Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) vyplatilo za posledné tri roky viac ako 45 miliónov eur na podporu potravinárov v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách a pravidlách Európskej únie. NPPC odmeňovalo za vyplnenie dotazníkov. Nešlo o oficiálnu dotáciu, nie je známy jej účel a nie sú dostupné informácie o prijímateľoch. No sociálnej sieti to uviedol Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).

Sviniam sa darí: Agrorezort pridelil cez 10 000 eur aj ďalšiemu politikovi OĽaNO, tvrdí Hlas

Najväčšiu časť zdroj v pôdohospodárstve tvoria eurofondy, ktoré pozostávajú z priamych platieb poľnohospodárov a z programu rozvoja vidieka. Štátne dotácie predstavujú menej ako desatinu verejných výdavkov v odvetví, priemerne 64 miliónov ročne (2019-2021). Finančná podpora pre poľnohospodárov zo štátneho rozpočtu sa podľa dostupných zdrojov v roku 2022 zdvojnásobila. Najväčšou schémou štátnej pomoci je za Zelenú naftu v sume 25 miliónov eur ročne.

Dotačné schémy často nemajú jasne pomenované ciele a nie je zrejmé, aké výsledky sa s nimi dosiahli. Podpora farmárov v riadení rizika je fungujúcim príkladom dotačnej schémy, štát im kompenzuje časť zaplateného poistného, čím motivujú mnohých k poisteniu. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa počet žiadateľov od roku 2019 takmer zdvojnásobil. Agrorezort odškodnil farmárov za extrémne sucho sumou 50 miliónov eur. Pôdohospodárske dotácie zvyšujú ziskovosť a stabilizujú príjmy poľnohospodárov, no ich opodstatnenosť je otázna, konštatuje ÚHP.

Štátna pomoc s priemernými výdavkami 43 miliónov eur ročne (2019-2021) je najväčšou dotačnou schémou v pôdohospodárstve. Najviac prostriedkov smeruje na zelenú naftu 57 percent výdavkov, náhradu škôd spôsobených nepriaznivou poveternostnou situáciou 12 percent výdavkov a poistné v poľnohospodárskej prvovýrobe 11,5 percent výdavkov. Národné podpory vo výške 7,5 milióna eur ročne sú druhou najväčšou dotačnou schémou ministerstva. Najväčšiu časť výdavkov tvoria dotácie štátnym podnikom rezortu. Národný žrebčín Topolčianky, Hydromeliorácie, Závodisko, Lesy SR a Lesopoľnohospodársky majetok Ulíč dostávajú za zabezpečenie verejnoprospešnej činnosti 70 percent výdavkov.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x