19.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Mestá budú zhasínať: Podolínec sa do iniciatívy NEZAPOJÍ

Mesto Podolínec v okrese Stará Ľubovňa sa do celoslovenskej iniciatívy Združenia miest a obcí Slovenska s názvom „Mestám a obciam zhasína nádej“ zhasnutím osvetlenia nezapojí.

Informoval o tom jeho primátor Michal Marhefka na sociálnej sieti. Ako vysvetlil, vypínať a o 30 minút znovu zapínať verejné osvetlenie pri type svietidiel, ktoré v meste sú, určite nie je ekonomické a ani ekologické. „Nič nám to ani nepomôže v celom tom energetickom marazme, ktorý sa na nás zrútil,“ skonštatoval.

Podľa Marhefku Podolínec zaplatil za energiu spotrebovanú na verejnom osvetlení vlani necelých 44-tisíc eur, rok predtým to bolo 25-tisíc eur. Ide tak o nárast nákladov o 76 percent. „V meste máme 345 svietidiel, z ktorých iba 10 percent je LED, teda úsporných, 50 percent je klasických „sodíkových” a 40 percent predstavujú svietidlá s úspornými trubicami, ktoré sú stále, ale dosť náročné na spotrebu,“ opísal. Dodal, že pri kompletnej LED technológii svietidiel by malo mesto za energiu na verejnom osvetlení podľa energetického auditu verejného osvetlenia z roku 2016 platiť o dve tretiny menej.

ZMOSU-u došla trpezlivosť a organizuje netradičný protest. Obce do toho idú, Nitra LEN SYMBOLICKY

Mesto už prijalo viaceré opatrenia v snahe znížiť náklady na energie a podľa primátora v tom bude pokračovať naďalej. Napríklad svietidlá na námestí svietia iba na polovicu. „Už pred týždňom sme objednali desať kusov LED svietidiel, ktorými nahradíme staré sodíkové. Taktiež komunikujeme s Environmentálnym fondom o získaní podpory na výmenu celého verejného osvetlenia v meste. A možno aj skrátime dobu svietenia,“ avizoval Marhefka. Zároveň uviedol, že v žiadnom prípade nechce v noci vypínať svetlá úplne. „Obávam sa, že z pohľadu bezpečnosti a polohy nášho mesta to nie je správna cesta, preto budeme šetriť a riešiť, ako udržať verejné osvetlenie funkčné a ekonomicky nenáročné,“ dodal.

Celoslovenská iniciatíva pod taktovkou Združenia miest a obcí Slovenska sa uskutoční 30. januára. O 19:00 mnohé mestá a obce zhasnú verejné osvetlenie na 30 minút. Ide o protest proti vysokým cenám energie, ktoré postihujú celú spoločnosť aj samosprávu.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x