24.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Nitra: Výročie príchodu Konštantína a Metoda oslávi mesto mestskými slávnosťami

Mesto Nitra si pripomína 1160. výročie príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Mesto Nitra, Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Nitra a Nitriansky samosprávny kraj pripravili trojdňové celomestské slávnosti Nitra, milá Nitra, ktoré sa v pondelok začali v meste pod Zoborom. Na príprave niekoľko desiatok podujatí spolupracovali zástupcovia samosprávy, duchovnej, vedeckej, profesionálnej i amatérskej sféry, univerzitného i základného školstva, občianskych združení i individuálnych nadšencov, povedala Dagmar Bojdová z odboru kultúry mesta Nitra.

Slávnosti sú už niekoľko rokov súčasťou programovej ponuky Cyrilo-metodskej cesty, ktorá v roku 2021 získala certifikát Rady Európy. Na Nitrianskom hrade si urobili zastávku účastníci cyklopúte, ktorí vyrazili zo Solúna 18. júna a svoju 1800 kilometrov dlhú púť ukončia na Dňoch ľudí dobrej vôle na Velehrade 4. júla. Počas svojej jazdy navštívia pútnici okrem Nitry aj ďalšie významné lokality, ako sú Ochrid, Skopje, Belehrad, Novi Sad, Pecs, Zalavár či Kopčany.

V rámci duchovnej línie sa v stredu 5. júla uskutoční na Svätoplukovom námestí tradičná Cyrilo-metodská národná púť. Svätú omšu bude celebrovať Larry James Kulick, biskup diecézy Greensburg v štáte Pensylvánia v USA.

V hlavnom programe na Svätoplukovom námestí sa 3. júla predstavia kapely Dis is Markéta a Jana Kirschner s kapelou. V podaní Slovenského komorného orchestra a Slovenského filharmonického zboru filharmónie zaznie 4. júla pod dirigentskou taktovkou Ewalda Danela Missa Sti. Cyrilli et Methodii (1758) od Michaela Haydna. Slávnosti vyvrcholia 5. júla slávnostným večerom Medzinárodného festivalu akademických folklórnych súborov Akademická Nitra 2023.

Tradičné remeslá ožili na Nitrianskom jarmoku spolu s nitrianskym korzom, ktoré počas troch dní ponúka hudobný, divadelný i literárny program pre všetky vekové kategórie.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x