12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Banská Bystrica: Letnú sezónu v Tihányiovskom kaštieli otvorí výstava Kamenný herbár

Letnú sezónu v Tihányiovskom kaštieli Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici otvorí výstava Kamenný herbár, ktorú pre návštevníkov sprístupnia 6. júla. Spoznajú mladotreťohorné rastlinstvo, ktoré bujnelo v močiaroch, na brehoch riek a jazier, alebo v lesoch na území Slovenska pred 13 až 14 miliónmi rokov. TASR o tom informovala manažérka SSM Dana Kurtíková s tým, že ide o zapožičanú výstavu z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.

„Prechádzku treťohorným pralesom sprostredkuje viac ako stovka exponátov výtrusných, nahosemenných aj krytosemenných rastlín zalisovaných priamo v kameni. Medzi vystavovanými fosíliami flóry, zachovanými v podobe zuhoľnatených listov, plodov, semien, vetvičiek, konárov i kmeňov, sa nachádzajú exotické, ale tiež vyhynuté či raritné druhy, ktoré dnes v teritóriu strednej Európy už prirodzene nerastú,“ priblížila kurátorka Jaroslava Bobáková.

Výstava je ojedinelou prezentáciou zostavenou z unikátnych skamenelín rastlín, ktoré sa podieľali na tvorbe ložísk hnedého uhlia v regióne hornej Nitry. Pre dokonalosť predstavy o tvare skamenenej flóry sú exponáty vystavované spolu s listami a plodmi ich rastlinných súčasníkov získaných zo slovenských a zahraničných arborét.

„Kamenný herbár je zostavený z výberu exponátov najrozsiahlejšej paleobotanickej zbierky mladotreťohorných rastlín na Slovensku, obsahujúcej v súčasnosti okolo 9000 nálezov. Aj takýmto spôsobom sa snažíme popularizovať vedný odbor, akým je paleobotanika,“ dodala Bobáková. Výstava potrvá do 10. septembra.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x