9.8 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Nitra: V Ponitrianskom múzeu sa bude hovoriť o Potterovom parnom stroji

Výsledky výskumu Potterovho atmosférického parného stroja predstaví ďalšia zo série prednášok, ktoré sa v Ponitrianskom múzeu v Nitre venujú archeológii.

O výskumu na šachte Althandel v Novej Bani sa bude v múzeu rozprávať 2. marca o 17. hodine. Archeologický výskum Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vychádzal z projektu Banského múzea. „Jeho cieľom bolo potvrdiť ústie šachty Althandel a zachytiť pôvodné umiestnenie atmosférického stroja slúžiaceho na odčerpávanie vody. Počas štyroch sezón boli kompletne odkryté zvyšky strojovne,“ informovali organizátori.

Ako doplnili, návštevníci múzea sa na prednáške dozvedia o výsledkoch výskumu i zaujímavosti o parných technológiách 19. storočia. „Existencia tejto technickej pamiatky a miera jej zachovania predstavuje jedinečnú situáciu v priestore celej Európy,“ pripomenulo múzeum.

Cyklus pravidelných prednášok potrvá v Ponitrianskom múzeu až do konca mája. Pozvaní odborníci budú na nich hovoriť aj o skúmaní mikroskopických zvyškov rastlín pri archeologickom bádaní či o archeológii konfliktov. Prednášky sa budú venovať aj počiatkom maďarského etnika v Európe, hovoriť sa bude aj o zvieratách a ich význame pre človeka v stredoveku, o archeológii slovenských popravísk i o výskume germánskej osady v Beladiciach.

(tasr, foto ilustračné freepick)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x