18.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

NITRA: ROZHOVORY Jána Huňadyho (foto)

Galéria FOYER v Starom divadle Karola Spišáka ponúka v týchto dňoch výstavu „Rozhovory – Talks Jána Huňadyho“. Tvoria ju obrazy, ktorými autor vzdáva hold akademickému sochárovi Štefanovi Partlovi, ktorý bol jeho nestorom a školiteľom umenia na ZUŠ v Zlatých Moravciach.

NITRA: ROZHOVORY Jána Huňadyho (foto)
Výstavu Jána Huňadyho (prvý správa) predstavila kurátorka Marta Hučková a herec Ivan Gontko. Foto: autorka

Ján Huňady svoju aktuálnu tvorbu predstavuje na autorskej výstave s časovým odstupom 21 rokov. „Podnetom na jej zrealizovanie bol odchod zakladateľa výtvarného odboru na vtedajšej Ľudovej škole umenia v Zlatých Moravciach, ktorý ma svojimi výtvarnými a pedagogickým skúsenosťami postupne formoval. Týmto mu chcem vzdať hold,“ priznáva autor Ján Huňady, pretože aj vďaka nemu sa rozhodol pre štúdium na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave a nastúpil na dráhu grafického dizajnéra, grafika, maliara a krajinára.

BIELA na BIELEJ: Bunker v Nitrianskej galérii predstaví práce študentov UKF

Aktuálna výstava predstavuje výber autorových diel v technike akryl z posledného tvorivého obdobia rokov 2016 – 2023. Každého návštevníka už pri vstupe zaujmú Huňadyho jablká. Pomenoval ich Pôstny deň a Warholov pôstny deň. Vyjadril nimi pominuteľnosť ľudského života. I toto dielo vzniklo v období, keď náhle odišiel jeden z jeho najbližších ľudí.

NITRA: ROZHOVORY Jána Huňadyho (foto)
Výstavu predstavil aj svojim študentom z Univerzity 3.veku

Návštevníkov výstavy určite zaujmú najmä početné krajinárske motívy, oživené naznačenou figúrou ženy, čím dokumentuje zážitok a pôžitok z farby v kompozícii. Autor svojimi obrazmi rieši aj závažnejšie podnety a témy súčasnej doby a sú to predovšetkým medziľudské vzťahy. „Doba je, aká je, častokrát sa vyhrocujú niekedy nezmyselné vzťahové situácie prejavujúce sa formou negatív. Príkladom sú diela Emócie, Nekrič a práve tieto burcujú v ňom snahu o kryštalizáciu pozitívneho medziľudského správania,“ konštatuje kurátorka výstavy Marta Hučková Kocianová. 

NITRA: ROZHOVORY Jána Huňadyho (foto)
Ján Huňady so svojimi študentmi Univerzity 3. veku UKF v Nitre

Výstavu Rozhovory: Talks: Ján Huňady si v Galérii FOYER môžete pozrieť do 29. mája.

Text a foto: (ĽS)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x