10.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Levice: Historická promenáda po revitalizácii opäť slúži verejnosti

Levický okrášľovací spolok a mesto Levice obnovili historickú promenádu z čias Rakúsko–Uhorska. S obnovou promenády začali v roku 2017, jej slávnostné otvorenie je naplánované na 1. mája. Súčasťou otvorenia bude komentovaná prechádzka Korzovanie v Leviciach na začiatku 20. storočia a odhalenie umeleckého diela, informoval predseda Levického okrášľovacieho spolku Jozef Kubovič.

Pešia promenáda vznikla v meste za Rakúsko-Uhorska. Prvé zmienky o nej pochádzajú z roku 1870, keď bola založená mestská okrášľovacia zdravotná komisia. Jej úlohou bolo aj vytvorenie miesta pre oddych. Promenáda viedla z centra mesta na Kalváriu. Bola vysadená vzrastlou alejovou vegetáciou a v tom čase tvorila jediný ucelený vegetačný prvok určený pre verejnosť. Bola miestom spoločenských stretnutí, ktoré pretrvávali až do povojnových rokov. V povojnovom období prebral funkciu promenády novovytvorený park. Promenáda postupne chátrala a zarastala húštinou.

Dobrovoľníci z Levického okrášľovacieho spolku začali priestor revitalizovať v roku 2017. Ich cieľom bolo vyčistiť mestský pozemok od odpadu a stavebnej sute, prerezať náletové dreviny, vytvoriť pešiu komunikáciu, umiestniť prvky drobnej architektúry. Postupne plánujú prepojiť promenádu cez Kalváriu až na Krížny vrch. Realizáciu projektu financovali z grantov, sponzorských peňazí a dvoch percent z daní.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x