23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Nitra: Prednáška v Ponitrianskom múzeu predstaví archeológiu konfliktov

Najnovšie výsledky archeologického výskumu vojnových udalostí predstaví ďalšia zo série prednášok v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Vo štvrtok (30. 3.) o 17. hodine bude na tému Archeológia konfliktov rozprávať o výsledkoch svojho bádania vedec Pavol Šteiner.

Podľa jeho slov je výskum vojenských konfliktov v našej archeológii novinkou. „Hoci sa doteraz nachádzali početné nálezy militárií z druhej svetovej vojny, nebola im venovaná takmer žiadna pozornosť. Výnimkou boli viaceré pokusy o vyzdvihnutie vrakov zostrelených lietadiel. V súčasnosti sa doslova iba hŕstka archeológov, múzejníkov a pamiatkarov začína sústreďovať na seriózny výskum týchto predmetov a objektov,“ uviedol Šteiner.

Podhájska: Archeológovia tu objavili unikátny KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej

Ako pripomenul, súčasťou bádania je aj mapovanie zachovaných poľných opevnení či analýza písomných prameňov. Na ich základe potom odborníci dokážu spájať objavené objekty a predmety s konkrétnymi bojovými operáciami či jednotkami. „Ťažisko našich výskumov sa sústreďuje na dolnom Poiplí a Pohroní, kde sa odohrávali ťažké boje na prelome rokov 1944 a 1945,“ doplnil Šteiner, ktorý sa o výsledky najnovších výskumov v tejto oblasti podelí s návštevníkmi Ponitrianskeho múzea.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x