21.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Nitra: Ponitrianske múzeum predstaví veľkonočné tradície

Ponitrianske múzeum v Nitre pripravuje vzdelávací interaktívny program venovaný tradíciám Veľkej noci. Ako informovali organizátori, 22. a 23. marca sú pre návštevníkov pripravené ukážky maľovaných kraslíc, prútených remesiel i tradícií.

Program ponúkne aj tvorivé dielne s tradičnými receptami z veľkonočnej kuchyne, výrobu veľkonočných dekorácií i vzdelávaciu interaktívnu aktivitu Nesieme Morenu. „V dielničkách majstrov budú predstavené prútené remeslá. Deti budú môcť nahliadnuť pod prsty regionálnym majstrom pri výrobe originálnych výrobkov, nielen korbáčov, ale aj košíkov a vyskúšať si tradičné techniky pri ich výrobe,“ uviedlo múzeum.

SPU chce novým logom zjednodušiť vizuálnu komunikáciu univerzity

Ako chutí tradičná veľkonočná kuchyňa je názov workshopu, ktorý ukáže, aké tradičné jedlá sa konzumovali v čase veľkonočných sviatkov. „Návštevníci zistia, čo sú to keltíš, kukuričianka, calta či judáše i to, ako sa tieto jedlá pripravovali. Sami si môžu vyskúšať ich prípravu a ochutnať vybrané veľkonočné dobroty,“ povedala Zuzana Vilčeková z Ponitrianskeho múzea.

Interaktívny program Nesieme Morenu zasa predstaví veľkonočné obdobie v našich tradíciách. Prezradí kto boli Morena, Smrť, Kyselica či Dedko, čo sú letečko, hájik, májik i to, aké jedlá sa konzumovali na Zelený štvrtok. „Tvorivá dielňa Veľkonočná nádielka je určená školákom, s ktorými si spoločne vytvoríme peknú veľkonočnú výzdobu. Kreativitu a tvorivosť uplatníme pri výrobe veľkonočných dekorácií z prírodných materiálov. Vyrobenou dekoráciou budú môcť deti vyzdobiť triedu či múzeum,“ doplnila Vilčeková.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x