12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Nitra bude mať novú atrakciu. Vysoká má byť 22 metrov a stavať ju začnú už tento rok!

Mestá a obce sa predbiehajú v tom, kto pritiahne viac turistov a tým aj prísun istého množstva kapitálu. Nitra síce pre rokmi o jednu zo svojich atrakcií prišla, pretože lanovka na Zobor ňou určite bola, no teraz sa zdá, že sa v krajskom meste predsa len blýska na lepšie časy. Nová lanovka to ale zatiaľ nebude.

Nitra by sa mala pýšiť novou rozhľadňou! Teda nie priamo Nitra, ale jej blízke okolie. Ako informuje portál nitra.dnes24.sk, nová, 22 metrov vysoká rozhľadňa, by mala stáť na hranici katastrov obcí Golianovo a Malý Cetín. Vyrastie neďaleko krajského mesta a naprojektoval ju nitriansky architekt Peter Mizia. Stavať by sa údajne mala hneď na konci zimy, ako povolia mrazy.

Zoborská LANOVKA: Obetujeme kúsok výnimočnej prírody pre vlastný komfort?

Nitra bude mať novú atrakciu. Vysoká má byť 22 metrov a stavať ju začnú už tento rok!
Rozhľadňa neďaleko Nitry má byť vysoká 22 m a má mať dve poschodia. Foto Neutra Architektonický Ateliér

Takýmito projektami podporíme turizmus v našom kraji

Nová rozhľadňa vyrastie pri cyklotrase medzi Nitrou a Vrábľami a ponesie názov Dolná Nitra. Stáť bude na hranici katastrov Golianovo a Malý Cetín, neďaleko vodnej nádrže Golianovo. Jej objednávateľom je Nitriansky samosprávny kraj a postavená by mala byť za 12 mesiacov. „V súčasnosti sa čaká na poľavenie mrazov, aby sa mohlo začať so stavbou základov a kompletizuje sa nákup materiálu na vrchnú časť stavby. Pripravujú sa nosné stĺpy rozhľadne z lepeného dreva, ktoré po vyhotovení budú osadené  priamo na stavbe,“ uvádza na margo rozhľadne Nitriansky samosprávny kra­j.

Francúzi ukazujú Slovákom ako sa to robí, ak chcú štrajkami dosiahúť nejakú zmenu

Rozhľadňa bude mať dve poschodia (dve vyhliadkové plošiny), pričom prvá bude vo výške asi 9 metrov a druhá na približne 19-ich metroch. Jej výška až po strechu by mala byť 22 metrov. Obe plošiny budú chránené oceľovým zábradlím s výškou 130 cm. Podlaha je navrhovaná z borovicového dre­va. Štyri nosníky budú drevené. Stredom oceľovým schodov bude prechádzať oceľová tyč. Na vrchole strechy bude aj signálne osvetlenie. Zastupiteľstvo Nitrianskeho samosprávneho kraja na prvom riadnom odsúhlasilo a vyčlenilo na rozhľadňu viac ako 78-tisíc, pričom jej celková cena je rozpočítaná na vyše 298-tisíc eur. Nitriansky samosprávny kraj verí, že aj takýmito projektami dokáže podporiť turizmus v našom kraji a obyvateľom vytvoriť príjemné zážitky v prírode.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x