12.6 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

NITRA: Ako je možné, že nerešpektuje súkromie osôb, ktoré žiadajú informácie podľa infozákona?

Nedávno ma priatelia upozornili, že moja žiadosť s uvedením otázky, teda, čo žiadam, je zverejnená na webovom sídle mesta a je pod hlavičkou žiadateľka Henrieta Ď.

Zostala som preto v nemom úžase, keď som sa našla na stránke mesta ako žiadateľka s plným zverejnením mojich otázok, ktoré som potrebovala ako podklady na prípravu reportáže. Viac informácií o tom nájdete tu.

Potom som si poriadne pozrela ostatné zverejnené otázky a žiadateľov a veľmi rýchlo som identifikovala, kto sa čo pýta. Pala O. zrejme poznáte, je to poslanec, rovnako ako Andreja S., ktorý sa zaujímal o dopravné informácie, Andreja J., ktorý na úrade pracoval a prepustili ho, sú tam otázky aj právnických osôb, ba dokonca otázka Miriam H. , ktorú som podľa otázky identifikovala ako šéfku tlačených novín My Nitra. Pozerala som si ten zoznam a neviem pochopiť, podľa akého kľúča zverejňujú žiadateľov a ich otázky. Je tam totiž napríklad aj otázka POSLANKYNE NR SR, tá však krstné meno a iniciálu priezviska uvedenú nemá.

Položila som si teda logickú otázku, ako je toto možné? Našla som tam zverejnenú ponuky konkrétnych firiem, plné adresy osôb, na ktoré sa niekto pýta v nejakých súvislostiach a podobne. Navyše som vedela identifikovať niektoré osoby, ktoré si žiadosť o poskytnutie informácie podali.

Kde sú tie, ktorým nevyhoveli?

Sú tam naozaj zverejnené všetky žiadosti?

Kde sú žiadosti smerujúce na stavebný úrad?

NITRA: Ako je možné, že nerešpektuje súkromie osôb, ktoré žiadajú informácie podľa infozákona?

Pýtala som sa teda mesta Nitra, na akom právnom základe zverejňujú tieto informácie a prišla mi táto odpoveď:

Vzhľadom k tomu, že zverejnené žiadosti v zmysle zák.č. 211/2000 Z.z. sú anonymizované, a Mesto má záujem transparentne informovať obyvateľov o všetkých otázkach a problémoch mesta, čím teda jednoznačne neporušuje žiadny právny predpis, nie je zverejňovanie týchto informácií potrebné podložiť právnym základom. Jednotlivé žiadosti v zmysle z.č.211/2000 Z.z. spracováva vecne príslušný odbor. Nemáme vyčleneného jediného zamestnanca, ktorý by sa venoval len 211-kam, rieši ich ten, pod ktorého gesciu príslušná otázka spadá, zverejnenie rieši právny odbor a IT referát.

Preto som sa spýtala priamo na Ministerstve spravodlivosti, na základe akého právneho základu takéto informácie o žiadateľoch a predmetoch žiadosti môže povinná osoba zverejniť?

Z MS SR som dostala takúto odpoveď.

Na ministerstve nezverejňujeme špecifikáciu osôb, ktoré žiadajú sprístupniť informácie. Samozrejme evidenciu žiadostí o sprístupnenie informácií vedenú podľa § 20 zákona č. 211/2000 Z. z. poskytujeme verejnosti, vynechávame ale údaj o tom, kto informácie žiada. Napokon aj keď zákon nepriamo predpokladá, že evidencia je verejná, v zmysle § 20 písm. a) až d) jej súčasťou nemá byť údaj o tom, kto informácie žiada. Prístup ministerstva je taký, že je osobnou a súkromnou záležitosťou osoby, že požiadal o sprístupnenie informácií a aké informácie požiadala, pričom ministerstvo nie je oprávnené túto informáciu poskytovať verejnosti, reagoval na moju otázku hovorca MS SR Peter Bubla.

Reakcia Krajskej prokuratúry v NITRE:

Prokuratúra nezverejňuje žiadne údaje o žiadateľovi o informácie podľa zákona č. 211/2000 Z. z. a ani otázky takéhoto žiadateľa. Prokuratúra to nerobí z toho dôvodu, že takýto postup nemá oporu v žiadnom zákonnom ustanovení, reagoval na moju otázku aj hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček.

 Ako je možné, že mesto Nitra mi napísalo, že žiadny právny základ na rozhodnutie zverejňovať žiadateľov a ich otázky nemá a nepotrebuje ho? Jednoducho sa tam niekto rozhodol, že Mesto Nitra sa rozhodlo od marca 2020, nad rámec svojich povinností, na svojom webovom sídle zverejňovať infožiadosti podávané občanmi na základe zákona 211/2000 Z.z. a to je v poriadku?

Toto je tá deklarovaná transparentnosť? Tam, kde to nikoho „nebolí“ ?

Náš primátor mesta Nitra Marek Hattas je zároveň poslancom NR SR a tak by malo byť naše mesto, čo sa týka zákonnosti, príkladom možno aj pre ostatných.

Do toho, čo chcete podľa infozákona vedieť a zistiť jednoducho nikoho nič nie je.

NITRA: Ako je možné, že nerešpektuje súkromie osôb, ktoré žiadajú informácie podľa infozákona?

Henrieta Ďurovová

Napísať a reagovať na môj komentár môžete na redakcia@nitranoviny.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články