10.9 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

V Nitrianskom kraji sú vhodné na kúpanie len tri prírodné vodné plochy

Jozef Uhlárik

Leto prišlo s veľkými teplotami, ktoré sa po krátkom ochladení určite ešte vráti. Teploty vonku opäť vyženú ľudí na kúpaliská či k vodným plochá. Viete však, ktoré sú vhodné na bezpečné kúpanie?

V Nitrianskom kraji sú vhodné na kúpanie len tri prírodné vodné plochy
Duchonka, zdroj:FB Ondrej Sivčák

Nie všetci ľudia využívajú na kúpenie sa kúpaliská, ale vyhľadávajú radšej prírodné vodné plochy. Zopár ich máme aj v našom kraji, no nie všetky sú po hygienickej stránke vhodné na kúpanie. Ako informuje portál nitra.dnes.24, iba v troch sa hygienici odporúčajú aj kúpať.

Kúpať sa na TONA Šurany hygienici neodporúčajú

Kontrolóri z hygieny zisťovali, na ktorých vodných plochách v Nitrianskom kraji je pre kvalitu vody kúpanie bezpečné. O výsledku kontrol informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na svojom webe na svojom webe. Prírodné kúpaliská síce v našom kraji nemáme, vo viacerých vodných plochách sa však dá bez obáv o zdravie okúpať. Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola v Nitrianskom kraji v 26. týždni na troch lokalitách. Bez obáv sa môžete okúpať v jazere Kava v Komárne, na mŕtvom ramene Váhu Apáli a na Duchonke. Ide o plochy s neorganizovanou rekreáciou.

Zvýšený celkový fosfor a zvýšená farba boli zistené na Lipovine pri Bátovciach. Podľa hygienikov ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov. „Voda na kúpanie v ostatných zdravotne významných ukazovateľoch bola vyhovujúca,“ ubezpečuje obyvateľov ÚVZ. Ďalšia vyhľadávaná lokalita na kúpanie, TONA Šurany po kontrole v 26. týždni tiež nevyhovela hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie, a tak nie je podľa hygienikov vhodná na kúpanie.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články