10.1 C
Nitra
sobota, 18 mája, 2024

Niektorí veľvyslanci zažili tento rok svoje prvé Vianoce na Slovensku

Niektorí veľvyslanci zažili tento rok Vianoce na Slovensku prvýkrát. Veľvyslankyňa Španielskeho kráľovstva ocenila bratislavskú vianočnú výzdobu, írsky veľvyslanec Dermot McGauran sa potešil oslave svätého Mikuláša

Írsky veľvyslanec strávil vianočné sviatky spolu s rodinou. „Naša rodina je napoly írska a napoly francúzska, takže sme si osvojili tradície, zvyky a recepty z oboch krajín a začlenili ich do našej oslavy obdobia dobrej vôle,“ uviedol s tým, že počas života v iných krajinách si tiež osvojili niektoré tamojšie tradície.

V predvianočnom čase u veľvyslanca nechýbala vianočná výzdoba, stromček, posielanie pohľadníc, otváranie okienok na adventnom kalendári či oslava svätého Mikuláša. „Zatiaľ čo ani Írsko, ani región Francúzska, z ktorého pochádza moja manželka, neoslavujú Deň svätého Mikuláša, o tomto láskavom biskupovi sme sa dozvedeli v Maďarsku. Veľmi dôležitý je aj v Belgicku. S potešením sme zistili, že aj na Slovensku má svoje čestné miesto,“ priblížil veľvyslanec.

Niektorí veľvyslanci zažili tento rok svoje prvé Vianoce na Slovensku
Foto: Ilustračné NN

Na Štedrý večer je tradíciou omša, vianočné piesne či filmy a čítanie vianočného príbehu. „Našou poslednou úlohou večera je nechať mlieko a sušienky pod stromčekom pre Santa Clausa a mrkvu pre jeho sobov,“ spresnil McGauran. Ako uviedol, v Írsku je zvykom otvárať darčeky až 25. decembra ráno v tzv. Vianočný deň. Následne rodina zasadne k spoločnému obedu, ktorý tvorila pečená hus podávaná so zemiakmi, gaštanmi, červenou kapustou a ružičkovým kelom. „Zatiaľ čo Íri od 50. rokov vo všeobecnosti jedia moriaka, tradícia dovezená zo Spojených štátov, my uprednostňujeme pečenú hus,“ vysvetlil. Dodal, že dezertom je francúzske bche de Noël, v preklade vianočné poleno.  

Rovnako prvé Vianoce na Slovensku zažila aj španielska veľvyslankyňa Lorea Arribalzaga Ceballos. Časť sviatkov strávila v Bratislave a na zvyšok odcestovala do svojho rodného mesta v Španielsku – Bilbao.  
      Ako uviedla, na Slovensku prvýkrát vyskúšala vianočný punč, ktorý v Španielsku nemajú, obľúbila si aj bratislavskú vianočnú výzdobu. „Najmä vianočné stromčeky pred Slovenským národným divadlom a na Hlavnom námestí, ktoré vidím takmer každý deň. Stromy dodávajú týmto dvom úžasným miestam krásny nádych,“ priblížila veľvyslankyňa.
      Doplnila, že za normálnych okolností by so všetkými kolegami z veľvyslanectva usporiadali vianočnú oslavu, čo však tento rok pandémia nového koronavírusu neumožnila.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články